Close search

Chůze a demence: Zpomalení tempa prý nevěstí nic dobrého

Unsplash Zdroj: Unsplash

Zpravodajský server CNN píše, že podle odborníků může být pomalejší chůze ve vyšším věku varovným signálem, neboť kvůli ní hrozí hrozí třeba pády. Když se chůze s přibývajícími léty zpomaluje, může být příznakem demence.

A jak vlastně souvisí pomalá chůze s demencí? CNN upozorňuje na studie, podle kterých to může být způsobeno zmenšením pravého hipokampu, což je část mozku spojená s pamětí.

Předpovídá rychlost chůze demenci?

Nová studie byla provedena na téměř 17 000 lidech starších 65 let. Ukázalo se, že u těch, kteří každý rok chodí o 5 a více procent pomaleji, a zároveň vykazují známky pomalejšího mentálního zpracování, se s největší pravděpodobností rozvine demence. „Tyto výsledky zdůrazňují důležitost chůze při hodnocení rizika demence," komentovala to pro CNN australská výzkumnice Taya Collyer.

Lidé zapojení do studie byli každý druhý rok požádáni, aby podstoupili testy, které měřily celkový pokles kognitivních funkcí, paměť, rychlost zpracování informací a verbální plynulost. Součástí zkoumání bylo také to, že měli ujít 3 metry.

Výzkumníci zjistili, že nejvyšší riziko demence je u takzvaných „duálních úpadců“, tedy lidí, kteří nejen že chodili pomaleji, ale také vykazovali určité známky kognitivního poklesu. Když někdo jen pomaleji chodí, nebo má kognitivní pokles, nemusí to nutně znamenat blížící se demenci.

A co proti tomu lze udělat? Podle některých studií aerobní cvičení zvětšuje hipokampus a zlepšuje paměť. Hipocampus je zodpovědný za učení, upevňování vzpomínek a orientaci v prostoru. Aerobní cvičení zvýšilo objem pravého předního hipokampu o 2 %, čímž podle jedné klinické studie z roku 2011 zvrátilo „opotřebení“ související s věkem o jeden až dva roky. Pro srovnání, u lidí, kteří dělali pouze strečing, došlo za stejné časové období k poklesu přibližně o 1,43 %.

Zdroje informací:
Edition.cnn.com: Your walking speed could indicate dementia
Pnas.org: Exercise training increases size of hippocampus and improves memory
Upmc.com: The Hippocampus Underlies the Link Between Slowed Walking and Mental Decline
Jamanetwork.com: Association of Dual Decline in Cognition and Gait Speed With Risk of Dementia in Older Adults


Nejčtenější články