Close search

Nenápadné, ale o to zákeřnější! Znáte plíživé příznaky rakoviny?

Pixabay Zdroj: Pixabay

Člověk nemocný rakovinou ji nemusí vůbec objevit. Příznaky totiž mohou přijít v podobě chřipky nebo problémů s močovým měchýřem. Na co dalšího si dát pozor?

1. Bulky nebo bouličky

Slyšeli jsme o tom určitě všichni už stokrát!  Pokud si na těle objevíme podezřelou bulku, musíme ihned navštívit lékaře. A nějakou tu bulku si na těle objeví většina z nás. Ale popravdě. Dávali jsme tomu velkou váhu? Někteří z nás sice poctivě informují lékaře, ale nikdo si nemyslí, že by to mohlo být něco vážného. Jenže právě taková nevinně vypadající bulka může být i rakovina.

2. Bolest

Asi každého z nás něco bolí. Může se jednat o banalitu, ale také nemusí!  Může to signalizovat rakovinu kostí nebo vaječníků. Bolest, kterou vyvolává rakovina, znamená, že se rakovina už rozšířila. Při dlouhodobé bolesti byste tedy měli navštívit svého lékaře!

3. Kašel a chrapot

Kašel nemusí doprovázet virového onemocnění. Obzvlášť zpozorněte, pokud máte přetrvávající kašel bez dalších chřipkových příznaků. Takový kašel by totiž mohl signalizovat rakovinu hrtanu, plic nebo štítné žlázy.

4. Změna střevních návyků

Už asi každý z nás zaznamenal během svého života změnu ve svém zažívání. Ať se nám změnil čas vyprazdňování, množství nebo velikost stolice. Tyto změny mohou být vyvolány změnou stravy, stresem nebo léky. Ovšem pokud u sebe pociťujeme tyto změny dlouhodobě, může se jednat o příznak rakoviny střev.

5. Úbytek na váze

Zhubli jste najednou více než 4,5 kilogramu?  Podle American Cancer Society to bývá první příznak rakoviny. Další častý příznak bývá nevolnost a nechutenství. Tento příznak se nejčastěji objevuje u rakoviny plic, slinivky, tlustého střeva nebo u leukémie.

6. Močový měchýř

Snad každá žena s má minimálně jednou za život nějaké problémy s močovými cestami a nevyhne se ani některým mužům.  Proto většina z nás nebere tyto příznaky příliš vážně. Pokud ale zpozorujete krev v moči, chce se vám pořád na záchod a bolí vás to při močení, okamžitě navštivte svého lékaře. Ten následně určí, zda se nejedná o rakovinu močového měchýře, ledvin nebo prostaty.

7. Bolest v krku

Bolest v krku a obtížené polykání je typickým příznakem nachlazení. Ale opět dlouhodobá bolest v krku by mohla indikovat mnohem vážnější problém, jako je rakovina hrtanu nebo krku.

8. Krvácení

Krvácíte bez zjevné příčiny? Zpozorněte! Krvavý výtok z bradavky zase může signalizovat rakovinu prsu a krev v moči rakovinu močového měchýře a ledvin. Pozor i na krev ve stolici, ta může být znamením rakoviny střev nebo konečníku a vykašlávání krve poukazuje na rakovinu plic. Dokonce ženy, které krvácejí vaginálně, by se měly nechat zkontrolovat lékařem kvůli rakovině děložního čípku.

Nejčtenější články