Close search

Chráníte se při pohlavním styku? Kapavku ale podle nové studie prý můžete dostat při líbání

Pixabay Zdroj: Pixabay

V dnešní době je veřejnosti dostupné velké množství informací, které varují před pohlavně přenosnými chorobami jako kapavka, HIV nebo třeba syfilis. Výzkum ale jde kupředu a vědci zjišťují, že některé choroby mohou být nebezpečnější, než se dříve zdálo.

Vědci v australském Melbourne se věnovali výzkumu bakteriálních infekcí, které se přenášejí pohlavním stykem. Jejich studie je přivedla ke zjištění, že kapavka by se mohla přenášet pouze pomocí líbání. Takže teoreticky by pro přenos nemoci k pohlavnímu styku mezi osobami vůbec dojít nemuselo.

Kapavka patří mezi jednu z nejrozšířenějších pohlavních nemocí po celém světě. Mezi všeobecně známé informace ohledně této nemoci patří, že jejímu přenosu zabrání použití ochrany při pohlavním styku.

Nejnovější výsledky studie, kterou výzkumníci zveřejnili v časopisu Sexually Transmitted Infections, potvrzují i dřívější předpoklady, že k šíření infekce, hlavně mezi homosexuálními a bisexuálními muži, stačí takzvané francouzské líbání.

Pro svůj výzkum australští vědci informace o zdravotním stavu více než tří tisíc mužů, kteří byli buď homosexuální nebo bisexuální orientace. Podle autora studie Erica Chow jsou totiž muži s podobnou sexuální orientací k přenosu nemoci mnohem náchylnější.

Výzkumníci tak zjistili, že onemocnělo více mužů, kteří praktikovali pohlavní styk i líbání s nakaženými osobami, než když se jednalo pouze o sex mezi partnery, který nezahrnoval líbání.

Výsledky výzkumu sice podle vědců poukazují na to, že tato nemoc by se mohla přenášet pouze pomocí francouzského líbání, také ale upozorňují, že ve své studii jsou teprve na začátku.

Nejčtenější články