Close search

Chci být pořád jiná, říká Marion Cotillard. Držitelka Oscara a Českého lva za roli Edith Piaf slaví 45. narozeniny

Showpix.cz Zdroj: Showpix.cz

Marion Cotillard je jednou z největších francouzských hvězd současnosti. Ve filmu neustále hledá něco jiného a nového.

Působí křehce, tiše a utlačovaně. To ji, samozřejmě, předurčuje do rolí křehkých, tichých a utlačovaných žen.

Jenže ona má v sobě také vnitřní sílu, která naznačuje neuvěřitelnou životaschopnost. A díky ní obstojí jak v náročnějších evropských filmech, tak v hollywoodských trhácích, do nichž vnáší jiný, lidský rozměr.

Různé druhy svobody

Marion Cotillard si vede seznam režisérů, se kterými by chtěla pracovat. Nejmenuje je, byť její filmografie napovídá, že se jí povedlo pracovat se zvučnými jmény, kterým se neříká ne - Woody Allen (Půlnoc v Paříži), Christopher Nolan (Počátek) nebo Tim Burton (Velká ryba).

Je jeden, kterého jsem po osobním setkání ze seznamu vyřadila," říká herečka. „A je to jeden z mých opravdu oblíbených režisérů. Ale byla jsem z něj trochu zklamaná. Nesedli jsme si, co pro mě bylo mírně bolestivé.

I když se o herectví často vyjadřuje jako o práci, je pro ní důležité, jak ji lidsky sednou zainteresovaní lidé a téma. Pokud to takzvaně udělá klik, nemá problém se do práce totálně ponořit. Třeba pro méně známé drama Imigrant z roku 2013 se naučila mluvit polsky tak, že téměř nelze postřehnout její francouzský původ.

Na jedné straně ji tohle objevování jiného území přitahuje, na druhé straně ale přiznává jisté limity. „Jsem opravdu šťastná, že mám svobodu zkoumat různé kultury. Ale tato svoboda má svou cenu. Na place nejsem tak svobodná, jako bych byla ve francouzštině, nebo dokonce v angličtině.“ Dodává ale, že by se klidně naučila mluvit čínsky, jen aby měla jistotu, že rozumí tomu, co před kamerou říká.

Nezastavitelná Marion Cotillard

Dva dny poté, co získala Oscara za snímek Edith Piaf, bořila se sněhovými závěji Wisconsinu, kde patrně jen málokdo slyšel o příběhu legendární francouzské zpěvačky. A pokud by i měl o ní nějaké povědomí, asi by se na film nepodíval v původním znění s anglickými titulky. Počkal by si na remake.

To ale Marion nijak nebrání v tom, aby se plně ponořila do projektu, který byl z úplně jiného soudku. Chystala se totiž na natáčení drsného gangsterského retro dramatu Veřejní nepřátelé (2009) s Johnny Deppem.

Marion střídá žánry, země a styly vyprávění neuvěřitelně hladce. Z role subtilního francouzského národního pokladu rychle vklouzne nejen na jiný kontinent, ale také do zcela odlišného prostředí. Jenže i na postavě Frechette, přítelkyně Johna Dillingera, který je v Deppově podání hlavní atrakcí projektu, si našla to důležité. „Věděla přesně, do čeho je zapojena. Ale co můžete dělat proti lásce?" ptá se herečka.

Z taxíku do Hollywoodu

Marion se narodila 30. září 1975 do rodiny divadelního režiséra, který ji od útlého věku obsazoval do svých produkcí. Doma si ve svém pokojíku už jako malá dívka přehrávala scény s oblíbenými herečkami, její favoritkou byla třeba legendární Greta Garbo.

Přesto ji paradoxně do světa filmu uvedl první díl francouzské akční série Taxi (1998), v níž si zahrála naivní přítelkyni titulního pouličního závodníka. Jenže díky těmto filmům si Marion všiml Tim Burton a nabídl mladé ženě roli ve fantasy Velká ryba (2003). A od toho byl už jenom krok k Christopherovi Nolanovi, který ji obsadil do trilogie o Batmanovi a zejména do famózního snímku Počátek (2010).

Že by to nebylo hodné herečky Marionina formátu, která má Oscara a Českého lva za ztvárnění Edith Piaf? „Potřebuji mít velký skok mezi projekty. Chci, aby mě lidé v příštím filmu nepoznali. Chci být pořád jiná. Nemyslím si, že bych odvedla dobrou práci, kdybych dělala pořád totéž," vysvětluje Marion Cotillard. Díky tomu ji příští rok uvidíme v muzikálu Annette a pak se objeví v komiksem inspirovaném dobrodružství Asterix a Obelix: Hedvábná stezka, které ji zavede do Číny. Možná konečně dostane příležitost naučit se mluvit čínsky.

Na nejzajímavější filmy Marion Cotillard se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: rollingstone.com, gq.com

Nejčtenější články