Close search

Chcete vyšší plat? Poradíme, na co se musíte připravit, abyste ho získali

Pixabay Zdroj: Pixabay

Situace na trhu práce se za poslední desítky let velice změnila. Nyní už nestačí, aby práce byla stabilní, mnozí ze zaměstnanců si přejí, aby byla zajímavá a naplňovala je, ať už to znamená cokoliv. Musí ale být také dobře finančně ohodnocená a když tomu tak není, často si lidé hledají jiné zaměstnání, aniž by zkusili požádat o zvýšení platu. Podobná konverzace se šéfem patří mezi jedny z nejtěžších, ale i na ni se jde dobře připravit. 

Důležité je se důkladně k podobného rozhovoru s nadřízeným přichystat. Až se v práci dostanete do bodu, kdy zjistíte, že byste rádi získali vyšší finanční ohodnocení, ihned začněte s důkladnou přípravou, jelikož ta může trvat i několik měsíců. Proč? Protože svůj požadavek budete muset podložit dobrými výkony a proaktivním přístupem k práci.

Začněte od základů

Pokud chcete požádat o zvýšení platu a následně jej i získat, je lepší se k podobnému rozhovoru s nadřízeným dopředu pečlivě připravit. Když jste v zaměstnání již déle než půl roku, začněte pomalu ale jistě komunikovat se svým šéfem ohledně vašeho následujícího vývoje ve společnosti. Je důležité klást důraz na otevřenou komunikaci, kdy například šéfa seznámíte se svými úspěchy a požádáte jej o zpětnou vazbu. Řekněte si také o doporučení, jak byste se měli podle jeho názoru ve své práci ještě zlepšit a naznačte mu, jak si představujete svoji budoucnost ve firmě.

Více povinností

Vše ale nemůže zůstat jenom u povídání. Abyste získali vyšší plat, musíte ukázat své konkrétní úspěchy a také zájem o prospěch společnosti. Zkuste být proaktivní a dobrovolně se nabídněte, že pomůžete s úkolem, na který nikdo nemá čas a který nikdo dělat nechce. Přijměte nějaké odpovědnosti navíc, nezatěžujte se moc. Musíte vždy přesně vědět, co zvládnete, jelikož špatně vykonaná práce vám rozhodně nepomůže.

Musíte znát svoji cenu

Jakmile jste v situaci, kdy skvěle zvládáte svoji vlastní práci a k tomu ještě vypomáháte kolegovi nebo děláte úkoly navíc, je načase si začít shromažďovat záznamy o svých úspěších. Připravte si svůj seznam povinností, které skvěle zvládáte, detailně popište své úspěchy a jakým pozitivních způsobem například ovlivnily společnost.

Ukažte, že si to zasloužíte

Dříve než vyrazíte za svým nadřízeným žádat o zvýšení platu, musíte být přesvědčeni o tom, že si to skutečně zasloužíte. Nejlepším způsobem, jak si říct o vyšší plat, je zaměření se na to, že si plat zasloužíte a ne ho jednoduše potřebujete. Rozhodně nechoďte za nadřízeným s tím, že potřebujete více peněz, jelikož vám plat vystačí pouze na úhradu účtů a už si proto nemůžete našetřit na dovolenou nebo nové auto. Samozřejmě to je důležité, ale nemělo by to být hlavním a jediným argumentem vaší žádosti.

Trénujte rozhovor

Myslíte si, že nemá cenu si dopředu připravit konkrétní fráze a argumenty, které vám pomohou přesvědčit nadřízeného, že si zasloužíte více peněz? Pak jste na omylu. I když to pro vás bude například první obdobný rozhovor, pak pro vašeho šéfa určitě ne. Čím více jste připraveni, tím lépe pro vás.

Nejčtenější články