Close search

Chcete si zlepšit život? Teď je správný čas osvojit si tyto návyky

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Ať už máte home office nebo čekáte doma, až se budete moct vrátit do práce, nebude na škodu využít čas navíc na vytvoření návyků, které se vám budou hodit také po uvolnění pravidel.

Důležité je najít si na tyto tipy čas každý den, aby se vám je povedlo zautomatizovat a brzo se stanou běžnou součástí vašeho života.

Nemusíte jim věnovat dlouhé hodiny. Už 15-20 minut denně se vám v dlouhodobém horizontu vyplatí.

Nezapomeňte číst

Výkon paměti klesá se stoupajícím věkem a mozkové funkce začínají oslabovat. Pravidelné čtení však může tento proces zpomalit a udržet vaši mysl bystrou. Tak jako třeba běh posiluje srdce a procvičuje svaly, stejně působí na váš mozek čtení. Rozšiřuje nejen slovní zásobu, ale také znalostní základnu, čím se mozek udržuje v růstu.

Čtení pomůže snížit každodenní stres, zlepšuje paměť a kreativitu, pomáhá odvrátit Alzheimerovu chorobu a demenci. A je jedno, jestli čtete během přestávek v práci, v metru, nebo na dobrou noc dětem, pro které je to také součást rozvoje.

Nastavte se na růst

Tohle se lehce řekne, ale hůř realizuje. Spousta lidí má zafixováno, že se narodili s určitým souborem schopností a je jedno, jak moc trénují, nikdy se z určité úrovně neposunou dál. Ale to je špatně. S růstovým přístupem zjistíte, že zlepšovat můžete neustále.

Nikdy se nepřestávejte učit a vzdělávat, klidně i sami. Nečekejte, až vám někdo něco nabídne. Umožní vám to rozvíjet schopnosti a inteligenci, potřebujete jen trochu úsilí, učení a vytrvalosti.

Není na škodu si také vizualizovat, jaké to bude, až dosáhnete zlepšení na úroveň, na kterou jste předtím ani nepomysleli. Jaké to bude mít důsledky pro vaši budoucnost? Nepochybně pozitivní. A díky tomu se vám snáz povede zvládnout překážky, které tento proces přinese. Často se totiž stává, že lidé ztroskotají na tom, že vize překážek převáží a zastaví veškeré snahy o zlepšení.

Měřte pokrok

Jde o nezbytnou součást dosažení jakéhokoli cíle, protože pomáhá motivaci, i když se vám třeba chvíli nedaří. Sledujte svůj pokrok, abyste věděli, jak na tom jste, kde je nutno provést změny a jaké návyky si máte udržet.

Bez sledování progresu možná ani nebudete vědět, zda se zlepšujete, a nebudete schopni si říct, které věci mají smysl a které už ne. Může se také stát, že budete mít pocit nezdaru, ale když se podíváte na záznam svého snažení, najednou si uvědomíte, jak daleko jste se dostali. A dodá vám to chuť do další práce.

Dobře využijte svůj čas

Je to klasická poučka, ale teď, v době koronavirové, je důležitější než kdy jindy. Patrně máte stále víc volného času než kdy předtím. Neztrácejte ho před televizí. Místo toho využijte čas efektivně, abyste se dostali blíž k vašim cílům. Klidně si každé ráno určete nejdůležitější úkoly pro daný den, a vytvořte plán, který zajistí jejich splnění. Prostě dělejte cokoliv, co vám umožní lépe si věci manažovat.

Víc o zlepšení života najdete v GALERII:

Nejčtenější články