Close search

Chcete se chovat ekologicky? 99 procent lidí věří těmto mýtům

pixabay.com Zdroj: pixabay.com

V dnešním světě, kdy se každá druhá zpráva týká globálního oteplování a nelze otevřít prohlížeč bez toho, aby na vás nevyskočila Greta, je poměrně nemožné vyznat se v ekologickém chování. Kolují určité zvěsti a polopravdy, kterým slepě věříme, ovšem ne nutně musí být vždy pravdivé.

Vzít si vajíčka od souseda nebo si koupit v supermarketu seitanové plátky? Víte, že obal od vajec nepatří do modrého kontejneru na papír? Někdy se snažíme tak moc, že odpad, který by měl skončit ve smíšeném odpadu se snažíme roztřídit za každou cenu. Jaké jsou největší ekologické chyby a jak například správně třídit?

Být eko = utrácet hodně peněz

Kde se vzala myšlenka, že chovat se ekologicky nutně musí znamenat, že váš rozpočet nebývale trpí? Nemusí tomu tak být. Firmy benefitují z tohoto trendu a své produkty pouze „převléknou“ do eko balení se stejným složením. Pokud budete pozorní a vyhradíte si čas, naleznete totožné výrobky se stejným složením (pouze v jiném kabátku) za rozdílné ceny. Podobně je tomu tak i se stravou. Pokud se chcete stravovat šetrně k tělu i k planetě, ne nutně to musí znamenat kupovat pouze bio výrobky.

Být vegan není vždy ta nejlepší varianta

Go green, go vegan? Ano určitě, ALE. Ne vždy být vegan automaticky znamená, že vaše chování je šetrné k přírodě. Pokud vám opravdu záleží na dobru naší planety, je nutné se zamýšlet nad širším kontextem: kde potraviny, které konzumujete, byly vyprodukovány? Do čeho byl produkt zabalen a z jaké části světa je daný produkt?

Avokádo putovalo z Mexika až na váš talíř a to sójové mléko k snídani také není nejvhodnější varianta. Je nutné si uvědomit, co a kdo za daným produktem stojí. Vzít si vajíčka od souseda nebo si koupit v supermarketu seitanové plátky? V takovém případě je odpověď opravdu jednoduchá.

A zase ten odpad

Česká republika si v procentu vytříděného odpadu stojí velmi dobře a nepochybně třídění odpadu přispívá naší planetě. Někdy se snažíme tak moc, že odpad, který by měl skončit ve smíšeném odpadu se snažíme roztřídit za každou cenu. Věděli jste například, že obal od vajec nepatří do modrého kontejneru na papír? Obdobně je tomu také tak u kelímku od kávy, který do papíru taktéž nepatří. Důvod je jednoduchý – kelímek je potažen tenkou vrstvou plastu, čímž se stává netříditelným.

Jakých dalších chyb se pravděpodobně dopouštíte při třídění odpadu? To se dozvíte ve fotogalerii.

 

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu