Close search

Češi využívají možnost mikroinvestic do nemovitostí

pexels.com Zdroj: pexels.com

Velká část Čechů vyhledává převážně méně rizikové investice. Proto se poohlíží po možnostech investic do nemovitostí, které jsou vnímány jako bezpečný přístav. Ne každý však disponuje miliony potřebnými ke koupi celé nemovitosti, proto v poslední době silně roste zájem o možnost mikroinvestic v řádu několika stovek či tisíc korun. U společnosti Investown, v níž drží podíl Česká spořitelna, mohou lidé jednoduše investovat do výnosu z nájmu rezidenčních nemovitostí už od pětistovky. Tuto možnost využívá již téměř 40 tisíc uživatelů, kteří proinvestovali celkem 400 milionů korun a během posledního půl roku jim byly vyplaceny téměř 4 miliony.

Inflace je nejvyšší od roku 2008 a ceny porostou i nadále. Dochází ke znehodnocování úspor a mnoho lidí hledá způsoby, jak své finance ochránit. Pro většinu však není řešením bezhlavé investování do vysoce rizikových aktiv. „Nedostatečně, a navíc se zpožděním, reagují poskytovatelé spořících účtů, kde mají Češi uloženou velkou část svých financí. Úrokové sazby se na těchto účtech pohybují pod úrovní 3 %, domácnosti by proto měly hledat jiné způsoby, jak zabezpečit své úspory,” komentuje současnou situaci Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic. Alternativou jsou mikroinvestice do výnosu z nemovitostí, které dokáží pokrýt výraznou část inflace.

Nízké riziko a stabilní výnos


„Investice do výnosu z nájmu nemovitostí jsou v kontextu České republiky nízkorizikové. Jsou stabilní s výnosem blížícím se k 5 %, takže pokryjí většinu inflace,” uvádí spoluzakladatel a CEO Investownu Alan Pock a dodává, že zhodnocení má předpoklady pro další postupné zvyšování. Ceny nemovitostí totiž raketově rostou a zvýšené sazby navíc prodražují hypotéky. To jsou dva hlavní důvody, které ve střednědobém horizontu poženou růst poptávky po nájemním bydlení. Velká část Čechů přitom žije v domnění, že k realizaci zisků z investic do nemovitostí potřebují mít k dispozici milionové částky, nebo musí spoléhat na poměrně složité investice do běžných nemovitostních fondů.

Jednoduché investování pro každého

Investování prostřednictvím platformy Investown vyžaduje minimální vklad 500 korun, je tak dostupné prakticky pro každého. Po registraci bez jakýchkoli vstupních poplatků, která zabere pouze několik minut, si mikroinvestor vybírá z pestré nabídky bytů po celém Česku. „Snažíme se nevytvářet zbytečné vstupní bariéry, chceme možnost investování a ochrany úspor poskytnout úplně všem. Proto u nás mohou investovat i drobní střadatelé, na které cílíme primárně,” vysvětluje Alan Pock s tím, že jediný poplatek – 0,9 % z vkladu – je za předčasné ukončení investice. Jinak je investování bez jakýchkoli dalších poplatků.


Díky pokročilému algoritmu je Investown schopen identifikovat byty, které mají dlouhodobě stabilní a vysoký výnos. Nemovitost následně koupí a pronajímá, byty nabízené k investici mají vždy zabydleného platícího nájemce. „O mikroinvestice je obrovský zájem. Během prvních 10 měsíců od spuštění aplikace registrujeme 40 tisíc uživatelů. Kvůli jednoduchosti a stabilnímu výnosu, jehož náležitou část vyplácíme každý měsíc, u nás investují jak zkušení investoři, tak lidé s investováním začínající,“ uzavírá Alan Pock s tím, že rozvoji celé investiční platformy významně pomohlo strategické partnerství s programem Seed Starter České spořitelny.

Že jsou investice skrz platformu Investown snadné a dostupné každému se můžete přesvědčit zde.

Nejčtenější články