Close search

Čertí brko: Stane se z nejdražší pohádky filmová klasika?

Punk Film / Marek Novotný Zdroj: Punk Film / Marek Novotný

Do kin právě vstoupila nová česká pohádka Čertí Brko, která je doposud nejdražší českou pohádkou. Její rozpočet byl 65 milionů korun a pochází od tvůrců Kanceláře Blaník, což trochu napovídá, že se nebudou při pohádce rodiče rozhodně nudit. Stane se Čertí Brko novým filmovým trhákem?

Bude z toho kultovní pohádka?

S takovou ambicí novinka od tvůrců Kanceláře Blaník, pohádka Čertí brko, vstupuje do kin. Má k tomu ale předpoklady? Zaprvé se jedná o zatím nejdražší českou filmovou pohádku. Podle Uljany Donátové činily náklady na výrobu 65 milionů korun a pokud nahlédneme do žebříčků nejdražších českých filmů vůbec, prvním pohádkovým příběhem v nich je Sedmero krkavců z roku 2015 s rozpočtem 48 milionů. S takovým obnosem se dá vyrobit poměrně slušná podívaná, rozhodně na české poměry.

Mírná satira

Druhou silnou pákou snímku je série komických narážek, které v očích dospělých diváků vytváří jakousi paralelu mezi pohádkovým světem na plátně a současnou situací v České republice. Peklo v pohádce funguje jako úřad, slibuje se tu pivo a buřty z obecního rozpočtu a nespokojení lidé volají po nových volbách.

Podle tvůrců Marka Najbrta, Roberta Geislera a Tomáše Hodana je ale paralela se současným Českem jen vedlejší komickou linkou. Zatímco média a kritici to vnímají spíš jako mínus, podle nás je to skvělý tah, jak udržet v sále i rodiče, ne jen děti. Rozhodně nás to neuráží. Ti nejmenší v sálech mírnou politickou angažovanost asi stejně nevnímají.

Podobnost s Čerty nejsou žerty

Třetím trumfem je pak neodmyslitelná podobnost s naší milovanou pohádkovou klasikou, S čerty nejsou žerty. Mladý a trochu popletený čert je vyslán do světa lidí napravovat šlamastyku. Zatímco ve starším snímku ho hrál Ondřej Vetchý, v Čertím brku dostal tenhle part Jan Cina a Vetchý mu šéfuje coby vládce pekla.

A upozorňujeme, že i Bočanův osmdesátkový kult upozorňoval na nesmyslnost instituce zvané vojna a na sílu zlovůle zkorumpovaných mocnářů. Nárožný tam netýral Máchala jen náhodou.

Má šanci na úspěch

První ohlasy naznačují, že kromě výše uvedeného už pohádka mnoho originálního nenabízí, ale co chcete vymýšlet na pohádce? Souboj dobra se zlem, potrestání těch ,co si to zaslouží, odměna pro ty, kdo věří v lásku a slušnost.  Za nás raději klasiku po stopadesáté, než křížení s muzikály či snahu zasazovat fantaskní postavy do moderního světa. Jak si tedy Česko oblíbilo novou pohádku, zjistíme zanedlouho.

 

Nejčtenější články