Close search

Černobylský likvidátor Ščerbina: Z papaláše se stal hrdinou, který pracoval i s československými záchranáři

HBO/Youtube Zdroj: HBO/Youtube

Jednou z nejrozporuplnějších postav úspěšného seriálu Černobyl z produkce HBO je představitel sovětské vlády Boris Ščerbina. V seriálu k tragédii zpočátku přistupoval s typickou arogancí papaláše, kterému jsou životy řadových lidí úplně ukradené. Záhy však zjistil skutečnou hloubku neštěstí a z nabubřelého politika se proměnil v muže, který měl lví podíl na záchraně situace. Jaký byl ve skutečnosti?

Na jednu stranu tvrdý a nekompromisní zástupce Rady ministrů, na druhou stranu muž, který vědomě riskoval vlastní zdraví při organizování likvidačních prací po tragédii na černobylské jaderné elektrárně. 

Rozený organizátor

Ščerbina byl pocházel z doněcké oblasti a studoval na Charkovské univerzitě na inženýra železniční dopravy. Řízení a organizaci měl Ščerbina nejspíš v krvi, jelikož ještě během druhé světové války řídil v charkovské oblasti vojenskou železniční dopravu. Později se věnoval i partijním povinnostem a velkou část života strávil na Sibiři, kde pomáhal budovat a vytvářet systém průmyslové těžby a zpracování ropy a zemního plynu.

Ščerbina dorazil na místo katastrofy jako jeden z prvním představitelů sovětské vlády. Jeho úkolem bylo zlikvidovat následky výbuchu jaderné elektrárny a zachránit zbytky zničeného kolosu, jelikož vláda chtěla elektrárnu v ideálním případě opět zprovoznit.

Další příběhy hrdinů z Černobylu najdete zde:

Likvidace katastrofy

Jakmile Ščerbina dorazil na místo katastrofy, zjistil, že situace je mnohem vážnější, než se zdálo. Po prozkoumání oblasti a získání informací od odborníků rozhodl o okamžité evakuaci města Pripjať a jeho nejbližšího okolí. Ščerbina kladl důraz na to, že obyvatelé by se měli o nutnosti evakuace dozvědět z rozhlasu, kde tato informace jim měla být představena klidným a organizovaným hlasem. S jeho přispěním tak evakuace proběhla rychle a operativně.

Sám Ščerbina, stejně jako mnoho dalších, místo neopustil a věnoval se dalšími odborníky likvidaci následků exploze. Jednalo se o hašení požárů, vytvoření speciálního krytu nad čtvrtým havarovaným blokem i deaktivace území. Ščerbina také velmi kolegiálně spolupracoval například s Legasovem nebo i generály Tarakanovem i Antočkinem. Ščerbina byl při organizování likvidačních prací stejně jako mnozí jiní odborníci, vojáci i hasiči vystaven ozáření. A to se později projevilo i na jeho zdraví.

Spolupráce s Československem

Když v Arménii došlo k ničivému zemětřesení v roce 1988, povolala vláda na místo katastrofy opět Ščerbinu kvůli likvidaci následků. Díky Ščerbinovi byli v tomto roce přizvání k záchranným akcím i profesionálové z Československa a Rakouska, kteří používali speciální techniku a vycvičené záchranářské psy. Všichni jeho spolupracovníci si ale během záchranářské mise všimli, že Ščerbinovo zdraví bylo značně oslabeno, i když si už v té době postarší muž na zdravotní problémy nikdy nestěžoval. Ščerbina zemřel 22. sprna roku 1990 ve věku 70 let.

Nejčtenější články