Close search

Čas melounů. Co jste o této letní pochoutce nevěděli.

Zdroj:

Sladká melounová dužina plná osvěžující šťávy patří k létu stejně neodmyslitelně, jako slunce a koupání ve vodě. Vodní meloun se hodí jako letní svačinka nejen pro svou oblíbenou chuť, ale také proto, že obsahuje až z 90 % vodu, a tím pomáhá zajišťovat pitný režim v parných dnech. Meloun obvykle mlsají hlavně děti, které baví plivat tmavé pecky do trávy a sledovat, zda jim vyroste přes léto jejich vlastní meloun. Věděli jste však, že tato zelenina je plná vitamínů a minerálů a hodí se tedy pro všechny?

Přestože patří k nejsladším druhům zeleniny, dietologové meloun při hubnutí vřele doporučují. Jelikož jej tvoří hlavně voda a obsahuje podle odrůdy pouze 3-12 % cukru. Kromě toho obsahuje meloun velké množství vitaminu C a vitamíny skupiny B. Například vitamin B6 je nepostradatelný pro syntézu bílkovin v těle, vitamin B3 je nezbytný pro uvolňování energie z potravy a vitamin B2 vám zajistí krásnou pokožku a postará se o vaše oči a správnou činnost srdce a dalších orgánů.

Tápete, jak v obchodě vybrat ten nejsladší meloun? Pokud kupujete meloun již naporcovaný, vyplatí se vám jít po jeho červené barvě. Zde platí čím sytější, tím zralejší. Pokud si však chcete vodní meloun koupit celý, musíte si zahrát trochu na detektiva. „Nejprve se zaměřte na celkový vzhled. Pár mělkých škrábanců na povrchu melounu nevadí, ale povrch by měl být lesklý, vybarvený a tvrdý. Žlutý flek, který naleznete na většině plodů, není na škodu. Pouze dokazuje, že meloun již nějaký čas ležel a dozrával. Stopka by měla být vyschlá, ale v obchodech obvykle narazíte spíše na melouny bez stopky. Když už najdete krásný meloun, vezměte jej do ruky a poklepejte na něj, jako když klepete na dveře. Zvuk by měl znít kovově a při stlačení by měl meloun vrzat,“ vysvětluje Martin Kubín, nákupčí ovoce a zeleniny společnosti Tesco.

Mnoho lidí, a zejména dětí, nemá rádo tmavá zrníčka uvnitř melounu. Dospělí si s nimi poradí, ale děti se u toho obvykle celé upatlají a tím mohou v létě nalákat bodavý hmyz. Poohlédněte se proto po bezpeckových odrůdách. Nejedná se o geneticky modifikovanou zeleninu, ale o speciálně vyšlechtěnou odrůdu. Najdete je spolu s dalšími odrůdami melounů například v obchodech Tesco, kilo za akční cenu 10,90 Kč.

Zajímá vás, jak se takový meloun pěstuje? Rostliny, které bezpeckové melouny plodí, musí být opyleny pylem z peckových melounů. Proto na poli musí být vždy přibližně 20 % peckových melounů a poblíž úl se včelami nebo čmeláky, kteří se o opilování postarají.

Pro letní osvěžení nakrájejte meloun na malé kostičky a přidejte šťávu z limetky, bílý rum, třtinový cukr a dolijte minerálkou. Tento svěží letní drink se hodí na večerní posezení u grilu i na připomenutí letní nálady během babího léta. Na zdraví!

 

Melounový salát s prosciuttem

Ingredience:

 • ½ žlutého nebo červeného melounu,
 • 120 g rukoly,
 • 120 g mozzarelly,
 • 8 plátků prosciutto.

Dresink:

 • 5 lžic balsamikového octa,
 • ½ lžičky dijonské hořčice,
 • 3 lžíce olivového oleje,
 • ½ cl čerstvého oregana.

Postup přípravy:

 1. Smícháme všechny ingredience na dresink.
 2. Vykrájíme z melounu kuličky nebo ho zbavíme slupky a nakrájíme na kostičky.
 3. Dáme do mísy rukolu, meloun a mozzarellu.
 4. Nakrájíme prosciutto na půlky a přidáme do mísy.
 5. Promícháme salát a rozdělíme ho na talíře. Zalijeme dresinkem a můžeme podávat.

Sladký koktejl s likérem podávaný v melounu

Ingredience:

 • 1 meloun,
 • melounový likér,
 • perlivá voda,
 • kostky ledu,
 • barevná brčka.

Postup přípravy:

 1. Meloun seřízněte a vydlabejte zněj dužinu, kterou vložte do mísy a vyberte z ní zrníčka.
 2. Dužinu rozmixujte mixérem a přidejte likér a perlivou vodu dle chuti. Nalijte zpět do vydlabaného melounu.
 3. Přidejte led a ozdobte barevnými brčky.

Nejčtenější články