Close search

Býváte na rande nervózní? Víme, jak nepříjemný pocit potlačit

pexels.com Zdroj: pexels.com

Pokud býváte na rande pravidelně nervózní, tak věřte, že nejste sama. Spousta žen se doma klepe a za žádnou cenu nechce vykročit směr restaurace. Jak se nepříjemného pocitu zbavit?

Stojíte před barem a váháte, jestli už vejít. Za dvě minuty odbije sedmá hodina večerní a tím se započne vaše cesta za poznáním. Přesněji řečeno za poznáním jedince, se kterým jste si domluvila schůzku. A teď jste nervózní. Na sucho polknete a nejistě zamrkáte. Proč to doma bylo tak snadné? Proč, když jste se dívala do zrcadla, jste si říkala, že vám to sluší a nemusíte se ničeho, ale ničeho bát? Srdce vám bije, jako kdyby mělo z hrudi vyskočit. Jaké je najednou horko. Zhluboka se nadechnete a vejdete do místnosti s tlumeným světlem. A támhle naproti u stolu už sedí váš protějšek a usmívá se.

První dojmy

Přijdete ke stolu a on se zvedá, aby vás přivítal. Běžné je podat si ruku, případně letmé políbení na obě tváře (bacha na rtěnku!). Až budete jeho dlaň tisknout, tisknete pevně. Nemyslí se tím, že byste mu měla ruku rozdrtit, když mu ji ale podáte vlažně, bude to vypadat buď, že jste zklamaná/otrávená/nemáte zájem nebo že jste nervózní. Nervózní lidé nemají pevný stisk. Buďte sebevědomá a řádně ho přivítejte. A netvařte se jako kyselá okurka, přidejte letmý úsměv.

Začátek konverzace

Neříkejte, že jste nervózní. Nikdy. Pokud jste, on to pozná sám, nemusíte mu to potvrzovat. Sama se tím shodíte a on už od začátku bude vědět, že má navrch. Uvidíte sama, že po chvíli konverzace se vám jazyk rozmotá a dokonce si vzpomenete, kde pracujete.

Mějte svou hlavu

Jako gentleman začne rozhovor první. Zeptá se vás, jak se máte, jaký jste měla den, jestli místo schůzky vybral dobře. Nemusíte mu vše odkývat jako pejsek s hlavou na pružince na řídící desce vašeho auta jen proto, že se vám líbí. Mohl by si myslet, že nemáte svůj názor a chcete mu podlézat. Nelíbí se vám vzor na závěsech? Žárovka, která visí moc blízko vašemu obličeji a vy máte neustále před očima žlutou tečku a ne jeho obličej? Řekněte to.

Oční kontakt

Dívejte se mu do očí. Nejdůležitější a nejtěžší věc, kterou musíte zvládnout. Očním kontaktem dáváte najevo, že osobu, sedící naproti vám, posloucháte. Respektujete ji a vnímáte její přítomnost. Je to i otázka respektu. Jestliže je pro vás obtížné se mu do očí koukat, zkuste malý trik. Pokud je vzdálenost mezi vámi zhruba na vzdálenost natažené paže, zkuste se mu dívat na špičku nosu. Z místa, kde sedíte, nebude poznat, že se mu nedíváte do očí. Ale bude to tak vypadat.

Řeč těla

Seďte vzpřímeně. Rozhodně to vypadá důstojněji, než kdybyste se krčila jako myška v koutě (opět náznak slabosti). Vzala jste si na krk svůj oblíbený šperk? Vynikne jedině tak, že vaše záda budou rovná jako prkno. A hrbení prostě není hezké.

Nenechavé ruce

Konečky prstů vám brní a potřebují tu nahromaděnou energii někam nasměrovat. Většinou se soustředí na podtácek, párátko, roh ubrusu nebo jen lem vaší sukně. Žmoulání věcí prozradí vaši nejistotu víc než cokoliv jiného. Čím viditelnější místo, tím horší. Sklopená hlava a pozornost upřená na smítko na stole vyvolávají dojem nezájmu. Člověku naproti vám se tak může zdát, že se nudíte, i když vy se jen budete snažit se uklidnit.

Jak bylo řečeno na začátku, jste to vy sama, kdo může ovlivnit to, jak bude schůzka probíhat. Člověk, se kterým se máte setkat, projevil už tím, že s vámi jde na skleničku jistou dávku sympatie. Proč se tedy obávat dopředu? Věřte si. Vaše obavy jsou zbytečné a i zbytečně sama sebe uvedete do vyhrocené situace. Kdyby večer dopadl katastrofálně, nic se neděje, dotyčného nemusíte už nikdy vidět. Umlčte vtíravý hlásek ve vaší hlavě, který vám šeptá, že se určitě něco pokazí. Když budete věřit tomu, že dnes budete jedinečná, budete.

Tak se na sebe usmějte v odrazu výlohy obchodu vedle a směle vejděte na rande vašeho života.

 

Nejčtenější články