Close search

Brněnská vila Tugendhat je významnou součástí světové architektury. Podívejte se, kde natáčeli Skleněný pokoj

tugendhat.eu/David Židlický Zdroj: tugendhat.eu/David Židlický

Vila Tugendhat patří mezi unikátní památky, které se díky svému významu a jedinečnosti dostaly na seznam světového dědictví UNESCO. Toto ojedinělé funkcionalistické dílo architekta Ludwiga Miese van der Rohe se nyní těší dalšímu zajmu veřejnosti díky filmu Juliuse Ševčíka Skleněný pokoj.

Sám van der Rohe je považován za jednoho z otců architektury 20. století a vila je jedním z jeho nejvýznamnějších výtvorů. Předurčila totiž vývoj moderního bydlení a zaměřila se na zcela funkcionalistický význam, který upřednostnila pompéznosti a zdobnosti. První návrhy stavby vznikly již v roce 1928 díky zakázce manželů Grety a Fritze Tugendhatových. K výjimečnosti vily také přispěl neohraničený finanční rozpočet, který manželé architektovi poskytli. Její výstavba tehdy vyšla na více než jeden milion říšských marek, což představovalo více než 8 milionů tehdejších korun. 

Stavba vily byla dokončena v roce 1930 a Tugendhatovi se do ní mohli nastěhovat i se svými dětmi. Z krásy domu se však nemohli těšit moc dlouho, v roce 1938 kvůli strachu ze sílícího nacismu a částečně židovskému původu odjeli do Švýcarska a v roce 1941 se přestěhovali do Venezuely.

Příběh vily znovu ožil díky filmové zpracování režiséra Juliuse Ševčíka. Natáčení se odehrávalo přímo ve vile, takže se i mezinárodní herci a štáb mohl seznámit s moderními a vkusnými interiéry domu. „O vile jsem slyšela od rodičů své kamarádky, kteří pocházejí z Čech, takže jsem na ni byla velmi zvědavá a musím přiznat, že ve skutečnosti je ještě krásnější, než jsem si myslela,“ uvedla představitelka Liesel Hanna Alström.

Claes Bang, který si ve filmu zahrál továrníka Viktor Landauera, přiznal, že je velkým obdivovatelem architektury. O vile sice před natáčením nevěděl, přesto na něj silně zapůsobila. „Znal jsem architekta Miese van der Roheho, který tento dům navrhoval. Byl jsem v barcelonském pavilonu, který byl postaven ve stejné době a má mnoho stejných prvků jako tato vila. Je to jedno z mých nejoblíbenějších míst, a navštívil jsem ho už mnohokrát. Vilu jsem však neznal a překvapilo mě, že takto může vypadat skutečný dům, ve kterém žila konkrétní rodina,“ řekl herec.

Nejčtenější články