Close search

Brdské stromsázení očekává obrovský nápor návštěvníků. Organizátor zavádí kvůli mimořádnému zájmu velká opatření

Shutterstock Zdroj: Shutterstock

Vojenské lesy a statky ČR (VLS) pořádají pro širokou veřejnost druhý ročník dobrovolnické akce Brdské stromsázení, která se bude konat v sobotu 9. září. Návštěvníci si v jejím průběhu budou moci zasadit jabloň, hrušku nebo třešeň a užít si společně s rodinou bohatý doprovodný program. Počasí slibuje na den konání krásné babí léto, o organizaci akce je perfektně postaráno, nic tedy nebrání skvělému zážitku.

Velká organizační opatření musí zavést VLS ve spojitosti s konáním dalšího ročníku Brdského stromsázení, které se uskuteční v sobotu 9. září. Dostanete se na něj všemi možnými způsoby. Autem, na kole, pěšky… a nově i kyvadlovou dopravou mikrobusy od vlakové stanice v Jincích a od nedalekých kasáren. Na rozdíl od loňského ročníku bude výsadba se zázemím akce pro její účastníky podstatně pohodlněji dostupná. Samotné sázení alejí a stromořadí se odehraje v lokalitě zaniklé obce Velcí v těsném sousedství Posádkového cvičiště Jince a Mlýnského rybníku u Jinců.

„V první řadě jsme podstatně rozšířili parkovací kapacity přímo na loukách ve Velcích, kde budou lidé vysazovat aleje a sady ovocných stromů a kde bude rovněž probíhat celodenní program pro malé i velké, připravený Vojenskými lesy a statky a dalšími státními podniky z resortu ministerstva obrany. Hlavní příjezdová trasa povede z Jinců ulicí Jana Žižky směrem do vojenského prostoru. Trasa bude značena z hlavní silnice, lidé si ji mohou stáhnout také na našem webu www.vls.cz na stránce Brdského stromsázení. Vedle toho zavedeme kyvadlovou dopravu mikrobusy k hlavním železničním spojům do Jinců z Prahy, respektive Zdic, i od Příbrami,“ uvedl mluvčí VLS Jan Sotona.

Mottem letošního ročníku je Za krajinu pestřejší, ale i voňavější a chutnější. Hlavním smyslem akce je stejně jako loni umožnit lidem, aby se zapojili do zpestření a zkrášlení brdské krajiny ovocnými stromy. Široká veřejnost si bude moci zasadit jabloň, hrušku či třešeň. Přijďte tak zpestřit krajinu výsadbou ovocných stromů a zapojit se do adaptace lesů. Předpověď slibuje na den konání prosluněné babí léto.

Návštěvníky akce čeká i bohatý doprovodný program orientovaný převážně na rodiny s dětmi, kterým bude provázet herec Lukáš Langmajer známý svým vztahem k „brdské divočině“. Pro malé i velké připravili lesní pedagogové VLS a pracovníci státních podniků soutěže, kvízy, edukativní programy, pohádkové divadélko, ukázky práce s tažnými koňmi. Děti se povozí, samozřejmě bezplatně, na ponících. Díky nové mobilní aplikaci VLS s rozšířenou realitou si pohladí brdského jelena, lišku či sovu, vyfotí se s nimi a přímo z akce mohou poslat foto svým kamarádům. Jediným „detašovaným“ bodem programu bude hledání trilobitů, které se odehraje na nedalekém nalezišti zkamenělin, vzdáleném asi 15 minut chůze. A gastronomické zázemí vedle oblíbeného opékání buřtů nabídne ochutnávku specialit ze zvěřiny z brdských hvozdů.

Na Brdském stromsázení se letos také nově představí nejmodernější armádní technika, na jejímž vývoji, výrobě či servisu participují ostatní státní podniky z portfolia Ministerstva obrany České republiky. Příkladem je unikátní autonomní robot Taros z dílny Vojenského

opravárenského podniku určený k průzkumu či transportu zraněných vojáků z první linie. 13. dělostřelecký prapor z Jinců, který v Brdech cvičí, na akci přiveze svoji bojovou techniku. Jinečtí dělostřelci veřejnosti navíc otevřou brány nedalekých kasáren, neboť ve stejný den slaví desáté výročí vzniku pluku. Do kasáren bude zajištěna obousměrná kyvadlová doprava přímo z epicentra Brdského stromsázení. A vedle řady dalších stromořadí bude vysazena i alej věnovaná válečným veteránům.

Nejčtenější články