Close search

První dáma Božena Novotná: Neuměla nakládat s penězi a z Hradu odešla s ostudou

Zdroj:

Pro veřejnost byla velmi záhadnou ženou. Držela se stranou většiny oficiálních událostí, s manželem neměli mnoho přátel. Na roli první dámy se jí nejvíce líbily peníze! Seznamte se s příběhem Boženy Novotné, manželky československého prezidenta Antonína Novotného.

Manželka šestého československého prezidenta Antonína Novotného byla pro lidi tak trochu záhadná. Držela se stranou většiny oficiálních událostí, v tisku se neobjevovala a nejraději by byla úplně neznámou ženou z lidu. Nechtěla si pouštět veřejnost do svého soukromého života. Žila docela obyčejně a to jí vyhovovalo.

S manželem se znala již od útlého dětství, oba vyrůstali v pražských Letňanech. Cvičili ve Federaci dělnických tělovýchovných jednot a spojoval je nejen dělnický původ, ale taky samotářství. Přátele neměli, Antonín totiž jako komunista věřil, že přátelství odrazuje od stranické práce.

Přátelství přerostlo ve vztah a v roce 1929 se vzali. Povolení ke sňatku musela dát její matka, protože Božena otěhotněla ještě před dovršením plnoletosti. V roce 1930 pak porodila svého jediného syna Antonína. Manžel v té době pracoval jako zámečník a i když byl členem KSČ, naplno se začal věnovat politice až nějaký čas po narození syna. Božena tak byla na všechno sama, protože její muž byl vzhledem ke stranickým povinnostem neustále pryč. 

Muž koncentráčníkem

V roce 1941 ho zatklo gestapo a z pankrácké věznice byl převezen do Mauthausenu, odkud se mu podařilo dostat až v květnu 1945. Božena na něj celou dobu věrně čekala - přestože to byla nejtěžší léta jejich života a zároveň těžká zkouška pro oba. Věrnost pro ně byla ostatně hlavním pilířem vztahu. Tak moc pro ně byla důležitá, že Novotný později už jako prezident zakázal svým podřízeným rozvody.

Božena z role první dámy nadšená nebyla, na vysokou politiku neměla dostatek sebevědomí a uvědomovala si, že nikdy skutečnou dámou nebude a ani nechce být. Dál zůstala v ústraní a po boku manžela se ukazovala velmi sporadicky.  Několik věcí se jí ale přece jen na roli první dámy zalíbilo. Tou první byla moc (postarala se například o to, aby se do některých funkcí dostali ti, které chtěla ona sama) a v druhé řadě to byly peníze, se kterými však příliš nakládat neuměla.

Manželé Novotní prostě nevěděli, co s vydělanými penězi. Všechno měli zdarma, neměli zač utrácet. Prezident Novotný dokonce bankovky, které se mu válely v šuplíku, nakonec vrátil zpátky do stranické pokladny. Božena navíc hodně věcí z Hradu rozdávala svým známým, takže když museli v roce 1968 opustit Hrad, hradní správa jí dala všechny ztráty k náhradě. Abdikaci v roce 1968 brala Božena jako velkou potupu a nespravedlnost. Z Hradu se přestěhovali do vily na Smíchově. 

Jejich život se stal poklidným, návrat do politiky se nekonal. Měli dva vnuky a byli spolu až do Antonínovy náhlé smrti v roce 1975. Poté se Božena definitivně stáhla do ústraní a zemřela v dubnu roku 1980.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA ŽIVOT PRVNÍ DÁMY BOŽENY NOVOTNÉ, KTERÁ NEVĚDĚLA CO S PENĚZI!

Čtěte seriál Extralife.cz: První dámy Československa

Charlotta Garrigue-Masaryková: Obdivuhodná žena, kterou raději zbavili svéprávnosti

První dáma Hana Benešová: Pro veřejnost dokonalá, v soukromí nešťastná – nemohla mít děti

Krutý osud prezidenta Háchy a jeho Milady: Byla „první slečnou“ protektorátu, skončila na ulici

Marta Gottwaldová byla spíše karikaturou první dámy: Lidé z ní měli legraci

Marie Zápotocká, soudružka první dáma z lidu. Prezidenta veřejně oslovovala „táto“

Nejčtenější články