Close search

Bouřlivý osud Jany z Arku: Byla příliš mladá a negramotná, přesto postavila Francii na nohy

Wikimedia Commons/John Everett Millais, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/John Everett Millais, Public domain

Francouzská legenda Jana z Arku měla krátký, ale pestrý život. Stála v čele francouzských vojsk v boji proti Británii, posléze byla upálena jako kacířka. Má se za to, že přišla na svět 6. ledna 1412.

Dožila se pouhých 19 let, přesto je Jana z Arku francouzskou národní hrdinkou a v roce 1920 byla prohlášena za svatou.

Zrození Jany z Arku

Jana, často i Johanka, se prý narodila 6. 1. 1412 v Domrémy, malém městě v severovýchodní Francii. Její rodiče byl zámožní sedláci a křesťané. V té době velkou část Francie ovládali Angličané a jejich spojenci. Probíhala další z etap stoleté války a země trpěla, neboť vojska drancovala všude, kam se dostala. Jana ze modlila za záchranu Francie a ve třinácti letech poprvé začala slýchat hlasy a měla vidění.

Prý s ní komunikovali různí světci, včetně archanděla Michaela. Právě on ji měl navést k tomu, aby se převlékla za muže a osvobodila město Orléans. Jana se tehdy měla dovědět, že je vyvolena k tomu, aby osvobodila Francii a vyhnala Angličany.

A jak se to povedlo negramotné dívce z venkova? Podle legendy ve věku 16 let správně předpověděla výsledek jedné bitvy francouzskému veliteli, který pak souhlasil, že ji vezme za dauphinem Karlem. Toho natolik ohromila, že s ním začala cestovat a radit francouzským vojevůdcům.

Smrt Jany z Arku

Není jasné, jaká přesně byla její role v v rámci armády. Místo zbraně nesla prapor a později řekla, že nikdy nezabila nepřátelského vojáka. Francouzi ji považují za hlavní faktor při zrušení obléhání u Orléans.

Osvobození města Angličany šokovalo a Francouzi poprvé po letech zaútočili na dobyvatele. S Joaninými radami, předvídavostí a charismatem se jim povedlo vyhnat nepřátele a osvobodit také Remeš, tradiční místo korunovace francouzských panovníků. Tam dauphin Karel převzal svou korunu a stal se z něj Karel VII. Francouzský, někdy přezdívaný i Vítězný.

Krátce nato byla Jana zajata v bitvě a postavena před soud. Angličané chtěli dokázat, že její inspirace přišla od ďábla. Zkoušeli na ni různé pasti, aby přiznala kacířství. Třeba se jí zeptali, zda ví, že je v Boží milosti. Kladná odpověď by byla herezí, protože nikdo nemohl znát skutečnou odpověď. A kdyby řekla ne, přiznala by kacířství. Jana se z této verze Hlavy XXII. dostala odpovědí: „Nejsem-li v ní, kéž mě Bůh do ní uvede; jsem-li v ní, kéž mě v ní ráčí uchovat.“ Stejně jí to nepomohlo. Soud uznal Janu z Arku vinnou a 30. května 1431 byla upálena v Rouenu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jana z Arku
History.com: Joan of Arc is born

Nejčtenější články