Close search

Bonnie a Clyde nebyli první! Je tu výročí jedné z nejstarších bankovních loupeží

Archiv Zdroj: Archiv

Všechno je někdy poprvé, a to platí i o přepadení. Za vůbec první loupežné přepadení, které se odehrálo ve Spojených státech amerických, se považuje loupež v City Bank. Odehrálo se přesně před 188 lety. Lupiči si na tehdejší poměry odnesli astronomickou částku 245 tisíc dolarů. Kolem zločinu ale panují nejasnosti.

Loupež, která se odehrála v New Yorku v noci z 19. na 20. března roku 1831, se údajně zapsala do historie jako vůbec první svého druhu v USA. Tato krádež byla natolik významná, že zmínka o ní se dokonce objevila v místním tisku. V novinách se nabízela odměna neuvěřitelných 5000 dolarů za pomoc nebo informace, které by vyšetřovatele přivedly k lupičům.

Pachatelé James Honeyman a William J. Murray si v noci otevřeli dveře banky díky náhradním klíčům. Ty si vyrobili z voskových otisků, které pořídili ještě před přepadením. Honeyman a Murray strávili v budově celou noc a stihli tak z bankovních trezorů dostat 245 tisíc dolarů, což by v dnešní době odpovídalo 52 milionům dolarů.

Truhla plná peněz

Vyšetřování se ujal strážmistr Jacob Hays. Ten ihned vytušil, že by za loupeží mohl stát Honeyman. jelikož předtím vykradl místní obchod v Brooklynu. Také muž, u kterého Honeyman pronajímal byt, viděl, jak Honeyman táhne velkou truhlu k sobě nahoru do pokoje. Majitel domu ihned kontaktoval policii a pro lupiče si přijel strážmistr Hays. V truhle našla policie přes 180 tisíc dolarů a lupiče zatkla. Když Hays začal hledat druhého viníka, zjistil, že Murray z New Yorku odjel. Policii se nakonec podařilo Murraye zadržet, ten si ale stihl svého úlovku pořádně užít a utratit přes 60 tisíc dolarů. Oba lupiči byli odsouzeni k pěti letům odnětí svobody ve věznici Sing Sing.

Možný rival

Existují ale názory, které okradení newyorské banky City Bank nepovažují za úplně první. Podle určitých zdrojů se toto prvenství události spojené s Bank of Pennsylvania at Carpenters, kdy 31. srpna roku 1798 mělo být odcizeno skoro 163 tisíc dolarů.

Krutý pár

Jedni z nejpopulárnějších lupičů v americké historii byli nerozluční Bonnie a Clyde. Tento zamilovaný páreček se ve třicátých letech dvacátého století přehnal Spojenými státy jako tornádo a zanechával za sebou spoušť všude, kam zavítal. Bonnie a Clyde byli nerozlučnou dvojicí, která loupila, vraždila a rozdělila obyvatele Spojených států na dva nesmiřitelné tábory. Jedni považovali jejich činy za vrchol romantiky, ti druzí jim přáli smrt. Tak nakonec i jejich příběh skončil. Bonnie a Clyde byli zastřeleni policisty 23. května 1934.

Nejčtenější články