Close search

Bolí vás záda? Co všechno děláte špatně, aniž byste si to uvědomovala

unsplash.com Zdroj: unsplash.com

Přistihla jste se, že při jízdě domů se protahujete u tyče v tramvaji a ostatní na vás civí, jako byste se chystala odhodit svršek a měla začít tančit? Vás ale jen bolí záda a už se z toho stal takový zvyk, že protahování jste zařadila do svého běžného života. Možná, že kdybyste se vyvarovala následujících zlozvyků, už zanedlouho byste středem pozornosti venku být nemusela.

Kabelka není batoh

Koupila jste si novou krásnou kabelku a teď se s ní samozřejmě chcete předvést v práci. Je velká, takže se vám do ní bez problémů vejde všechno potřebné od dózičky na oběd přes láhev s vodou až po poznámky na odpolední poradu. Stále je to ale kabelka, ne batoh. Tím, že si ji pověsíte na jedno rameno, vychýlíte svou páteř. Budete sice dělat parádu všude kolem, avšak do večera se proměníte v šedesátiletou důchodkyni, která ohlásí svůj příchod do místnosti lupnutím v zádech. Při dlouhodobém zatěžování jedné strany páteře riskujete deformaci meziobratlové ploténky, což může vést až k jejímu výhřezu.

Vyhoďte matraci

Bolavá záda mohou být známkou špatné matrace. Jak dlouho máte tu svoji doma? Lékaři radí, že byste staré měla dát sbohem po osmi až deseti letech. Proleželý důlek ve vaší posteli tedy značí, že je něco špatně.

Koukejte po okolí, ne do telefonu

Visíte celý den na telefonu? Potřebujete každých pět minut zkontrolovat Facebook, jestli se něco nového neděje? Moderní doba si na vás přichystala další neduh – otáčením hlavy dolů se hrbíte a tím zatěžujete krční páteř až 30 kily navíc.


Zvedání je pro chlapy

Jestliže čelíte výzvě v podobě zvednutí těžkého předmětu, dobře zvažte své možnosti. Pokud již předem odhadnete, že je na vás břemeno příliš velké, požádejte někoho o pomoc. Kohokoliv. Když není nikdo po ruce, počkejte s úkolem na později – mohla byste také zůstat zablokovaná v jedné poloze. Pokud není jiná varianta, než že musíte tu krabici s nářadím ihned a okamžitě přestěhovat, při zvedání přeneste břemeno na nohy. Klekněte si do podřepu a věc zvedejte celým tělem.

Noha jako v bačkůrce

Vzít si podpatky na firemní večírek zakázané není. Neměla byste v nich ale pobíhat celý den. Pokud víte, že máte schůzku, kde potřebujete vypadat šik, přibalte si „na potom“ boty s plochou podrážkou. Podpatek vyšší než 4 cm vám změní těžiště celého trupu, což způsobí přetížení přední části chodidla. Klouby v kolenech jásat také nebudou. Naštěstí móda velí teniskový trend, takže pokud chcete držet krok s  trendy, „érmaxy“ zabodujete stejně.

Neseďte na zadku

Celý den prosezený v kanceláři také není pro vaše záda ideální. Je na ně vyvíjen až o 50 % větší tlak, než když stojíte. Správně byste měla sedět tak, že vaše ruce i nohy jsou ohnuté v 90 stupňovém úhlu. Zádům ulevíte i tak, že si uděláte během práce krátké přestávky. Projděte se přes kancelář tam a zpět, protáhněte se. Jakýkoliv pohyb navíc během osmihodinové šichty uvolní vaše ztuhlá záda.

Pohyb je půl zdraví (i víc)

Zabránit bolavým zádům můžete i tak, že se budete pravidelně hýbat. Předejdete tím nejen kilům navíc, které také způsobují špatné držení těla a nadměrné prohnutí bederní páteře, ale vaše svaly nebudou ztuhlé a ochablé. Dvě uběhnutá kolečka kolem hřiště, pár bazénů nebo i procházka mohou udělat divy.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu