Close search

Bolí vás záda? Čínská medicína doporučuje tyto metody

pixabay Zdroj: pixabay

Osm z deseti lidí v západním světe někdy bolí záda. Nejčastějšími příčinami jsou záda vyhozená z rovnováhy. Jak ulevit od bolesti nám může poradit čínská medicína, která doporučuje následující způsoby, jež jsou ověřené mnohaletou praxí.

Málokdo ví, že bolení v bederní časti zad může pocházet z oslabené funkce ledvin. Nejenže oslabené ledviny mohou způsobovat bolení zad, ale také způsobují únavu, ztrátu životní energie a předčasné stárnutí. Ledviny oslabujeme nezdravým životním stylem, nedostatkem odpočinku nebo nadměrným užíváním alkoholu a léků. Funkci ledvin můžeme posílit právě díky tradiční čínské medicíně. V rámci metod Yang Shen Fa („pěstění života“) se můžeme dopracovat ke zdraví, dlouhověkosti a ztrátě bolesti zad nejen v oblasti beder. Co tedy konkrétně doporučuje čínská medicína?

Účinné potraviny

Měli bychom jíst vyváženou stravu bohatou na zeleninu a ovoce, kvalitní živočišné tuky v bio kvalitě, celozrnné obiloviny. Skvělé jsou chrupavky z kloubů nebo aspik. Nezapomínejte ani na vápník, ten najdete např. v brokolici, sójových bobech, mořských rybách (sardinky, platýz, losos, krevety, mušle a škeble). Dopřávejte si také tmavé fazole, česnek, cibule, kapusta, ananas, grep, švestky. Z koření anýz, skořici, hřebíček, z ořechů mandle a vlašské ořechy.

Co nejíst

Nepijte sycené sladké nápoje, alkoholu pijte co nejméně a měli byste zapomenout i na kouření. Dále vylučte rafinované cukry a droždí a nepřehánějte to se solením.

Dobrým tipem proti bolavým zádům je čerstvá šťáva z višní a černého rybízu nebo doma připravený vývar ze stehenní kosti nebo oháňky, do kterého přidáte česnek, cibuli, rajče a zázvor. Tento vývar jezte každý den po dobu jednoho měsíce. Doplní vašim kostem vápník a stimuluje jejich metabolizmus.

Dopřejte si teplo

V případě, že vás chytnou záda, dělejte si teplé koupele, do které si nasypte koupací sůl. Každý den si dvacet minut v ní poležte, do doby, než potíže ustoupí.

Bylinky

Proti bolesti skvěle účinkuje kurkuma, kozlík lékařský, kočičí dráp, eukalyptus nebo aloe vera, které si pořiďte ve formě chladivého gelu. Z ostatních bylinek si dělejte výluh a pijte během dne.

Správné cviky

Pokud vás záda hodně bolí, je lepší ležet, moc se nehýbat a čekat až to přejde. V akutních případech zkuste některé speciální Qi Gongové cvičení, které se zaměřuje na dolní část zad. Nejlépe ho cvičte po probuzení a před spaním.

Může pomoci akupresura

Můžete ji provádět sami doma, stimulujte následující body tři minuty na každé straně: Mezi nejvyšším místem vnitřního kotníku a okrajem Achillovy šlachy stimulujte stabilním tlakem bříška palce stejnostranné ruky až do mírné bolestivosti nebo jemného brnění na chodidle. Druhý bod se nachází pod kolenem uprostřed kolenní rýhy, opět stimulujte bříškem prostředníčku až do mírné bolestivosti. Domácí akupresuru provádějte denně.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu