Close search

Bojíte se mluvit na veřejnosti? Tyto jednoduché triky vám pomůžou překonat strach

pixabay Zdroj: pixabay

Vystupování před publikem patří mezi nejtěžší úkoly, se kterými se jedinec může setkat. Strach z výsměchu a nepochopení dokáže paralyzovat i ty nejsilnější osobnosti. Někdy tyto obavy pomáhá překonat zkušenost a čas, přesto abyste přežili několik svých prvních výstupů, existují triky, které vám pomohou snížit stres a připravit se na projev před obecenstvem.

Komunikace s velkým množstvím lidí je strašákem pro mnoho zkušených profesionálů v nejrůznějších oborech. Koneckonců zaujmout a ještě vysvětlit myšlenku obecenstvu, které může mít velmi náročné požadavky, rozhodně není jednoduché. Jedinec, kterého například čeká prezentace před velkým množstvím lidí, může mít obavy, že svůj výstup nezvládne a dočká se odmítnutí nebo výsměchu. Jsou ale triky, které vám pomohou svůj strach zvládnout a předvést svým posluchačům dobrý výstup.

Sepište své obavy

Najděte si čas a srovnejte si v hlavně, nebo si sepište na papír, proč se bojíte vystupovat před větším množstvím lidí. Měli jste špatnou zkušenost? Jste stydliví? Máte obavy z toho, co si o vás budou lidé myslet? Následně se zamyslete nad tím, jakým způsobem vám tyto obavy bránily v profesním růstu. Také si ujasněte, jakým způsobem by se váš život mohl změnit, pokud se stanete lepším řečníkem a proč je pro vás důležité pracovat na zlepšení svých řečnických schopností. Třeba máte jedinečné myšlenky a nápady, o které se chcete podělit se světem.

Nahrávejte svůj projev

Jakmile si připravíte svoji řeč nebo prezentaci, přijde čas si ji vyzkoušet nanečisto. Praxe vám pomůže získat sebedůvěru a zrychlit vaše reakce ve chvíli, kdy musíte promýšlet každé následující slovo. Nahrajte si tedy svůj projev na kameru nebo na telefon. Nebojte se to zkusit několikrát a rozhodně se netrapte tím, že ze začátku vaše prezentace nebude odpovídat vašim požadavkům. S každým následujícím pokusem se váš projev bude zlepšovat.

Promluvte před kamarádem

Dalším krokem, který vás posune o něco dále, bude vystoupení před živým člověkem. Rozhodně ale dobře zvažte, komu svěříte první hodnocení vašeho výstupu. Nejlepším řešením bude, když si například domů, kde se jistě cítíte pohodlně, pozvete blízkého kamaráda, který vás vyslechne. Požádejte přítele, aby vám v průběhu prezentace položil otázku a vyzkoušejte si, jak na nečekané vyrušení budete reagovat. Pokud vás rozhodí, pak budete vědět, že se na tuto část také musíte připravit. Zopakujte si svůj výstup několikrát a požádejte kamaráda, aby vám s citem řekl, jaké části projevu například nerozuměl, nebo jaké informace mu chyběla.

PODÍVEJTE SE V NAŠÍ GALERII, JAKÉ TRIKY VÁM POMOHOU ZBAVIT SE STRACHU Z VYSTUPOVÁNÍ NA VEŘEJNOSTI:

Nejčtenější články