Close search

Bizarní prokletí: Ze stadionu vykázali kozla se vstupenkou a 70 let nevyhráli finále Světové série

Flickr.com, CC BY-SA Zdroj: Flickr.com, CC BY-SA

Pověrčivost sportovců nezná mezí a jeden z nejzvláštnějších příběhů, kdy prý nadpřirozené síly ovlivnily štěstí klubu Chicago Cubs, začal 6. října 1945.

William "Bill" Sianis, řecký přistěhovalec a fanoušek baseballového klubu Chicago Cubs, měl ve své hospodě s názvem Billy Goat Tavern jako atrakci kozla Murphyho, kterého zachránil, když vypadl z projíždějícího nákladního automobilu. Šlo nejen o maskota podniku, ale také o Billova nerozlučného kamaráda, proto si nechal narůst kozí bradku.

Kozel v hledišti

O tom, co se vlastně 6. října 1945 stalo, existuje několik teorií. Podle první z nich se Bill s Murphym nedostal za brány chicagského stadionu Wrigley Field i když měl zakoupené dvě vstupenky v hodnotě 7 dolarů a 20 centů - jednu pro sebe, druhou pro svého zvířecího kamaráda. Důvodem bylo, že tam kozel nemá co pohledávat.

Další teorie říká, že se sice podivuhodná dvojice protlačila na svá místa, ale po chvíli ostatním fanouškům začal zápach zvířete překážet, a tak byli oba vyhozeni. Podle dobových novin se zase Bill po nevpuštění na stadion naštval, ale uvázal kozla o sloupek a šel dovnitř sám. Nemohl si to nechat ujít. Šlo totiž o mimořádně očekávaný zápas, Cubs mířili k vítězství ve Světové sérii, co se jim povedlo naposled v roce 1908. Nicméně ve všech verzích prý po zákazu vstupu pro Murphyho vyřkl rozzlobený Bill tato slova: „Cubs už nevyhrají. Cubs nikdy nevyhrají Světovou sérii, pokud nebude kozlovi povolen vstup na Wrigley Field."

Existuje ale také teorie, podle které k ničemu nedošlo a celé to vzniklo jenom jako hospodský vtip. Méně zábavnou stránkou celé věci je, že Cubs nakonec sezonu projeli a nevyhráli následujících 70 let.

Souboj s kletbou

Následovalo několik pokusů o odstranění kletby, ať už ze strany Billa nebo jeho synovce Sama, který šel několikrát na stadion s dalším kozlem v 80. letech. Nepomohlo, ani když v roce 2008 pravoslavný řecký kněz v průběhu play-off rozstřikoval po hřišti svěcenou vodu.

Zvrat přišel až v sezóně 2016. Cubs vyhráli 22. října play-off, stalo se tak v den 46. výročí smrti Williama Sianise. A poté ve finále Světové série porazili tým Cleveland Indians. Kletba byla konečně zlomena.

Zdroje: billygoattavern.com, mlbcz.com

Nejčtenější články