Close search

Bílý dům skrývá tajné místnosti: Co byste nikdy neočekávali za dveřmi prezidentského sídla?

whitehouse.gov Zdroj: whitehouse.gov

Bílý dům slouží jako sídlo amerických prezidentů již přes dvě staletí. Dodnes v něm s rodinou vždy přebývá aktuální prezident USA, který pravidelně otevírá dveře svého půjčeného domu veřejnosti. Bílý dům je totiž kromě oficiální rezidence i jakýmsi muzeem, které navštěvuje mnoho turistů. I když se jedná o jedno z nejslavnějších sídel na světě, stále ukrývá tajné místnosti, kam se veřejnost běžně nedostane. K jakým pokojům má přístup hlavně rodina prezidenta?

Sídlo americké hlavy státu je sice běžně přístupné veřejnosti, přesto skrývá místa, kam se dostane jenom pár vyvolených. Masivní komplex, který se nachází v americkém hlavním městě Washington DC, má šest pater a 132 pokojů, 35 koupelen a 28 krbů. Nejslavnější místností je Oválná pracovna, kterou obývá prezident USA, dalších 131 pokojů má nejrůznější využití. Jaké místnosti byste neočekávali, že se v Bílém domě budou nacházet?

Hudební komnata

Bývalá první dáma, Hillary Clinton, se rozhodla během svého pobytu v Bílém domě mezi lety 1993 a 2001 udělat z celkem nevyužívaného pokoje ve třetím patře místnost věnovanou hudbě. Jejím cílem bylo také vytvořit místo pro svého manžela a tehdejšího prezidenta USA, Billa Clintona, kde by mohl nerušeně hrát na saxofon.

Posilovna

Hned vedla Hudební komnaty se ve třetím patře Bílého domu nachází moderně vybavená posilovna, kde se prezidenti a jejich rodiny mohou věnovat svému zdraví a udržovat se v dobré kondici. Místnost byla zařízena až po roce 1990, předtím se jednalo o pokoj pro hosty.

Čokoládový pokoj

Tato místnost patří rozhodně mezi nejzajímavější v celém prezidentově sídle. Čokoládový pokoj slouží jako kuchyně a pekárna, kde kuchaři připravují sladké pokrmy pro pracovníky Bílého domu. V této místnosti kuchaři také zdobí velikonoční vejce, která prezident a první dáma rozdávají dětem během svátků, nebo pečou repliky Bílého domu v podobě různých dortů.

Bowling

Kousek od Čokoládové místnosti se v přízemí nachází další velice zajímavý pokoj, ve kterém se oficiální návštěvy mohou zbavit přebytečných kalorií, které svému tělu dodaly během pojídaní sladkostí vyrobených místními kuchaři. V tomto pokoji se totiž nachází bowlingová dráha a rodina prezidenta a jejich hosté mohou tento pokoj dle své libosti využívat. Bowlingovou dráhu zde v roce 1947 nechal nainstalovat bývalý prezident Harry S. Truman a později další bývalý prezident, Richard Nixon, ji nechal přenést na místo, kde se nachází k dnešnímu dni.

Soukromé kino

Ve Východním křídle Bílého domu se nachází plnohodnotné kino, ve kterém si může užívat filmovou podívanou 42 lidí. Bílý dům ale rozhodně neřeší otázku kupování filmů nebo autorských práv. Pokud totiž prezident USA chce vidět nějaký snímek, jednoduše jeho tvůrce požádá, aby mu film poskytli a režiséři a ani producenti s tím rozhodně nemají žádný problém a dokonce se ve svých službách Bílému domu předhánějí. Například tvůrci animované pohádky „Hledá se Dory“ s hrdostí uváděli, že tento film byl prvním, který si v kině Bílého domu pouštěl nynější prezident Donald Trump.

Květinářství

Kousek od místnosti s bowlingovou dráhou se nachází skutečné květinářství. V této místnosti florista pracující pro Bílý dům připravuje květiny, které později zdobí místnosti v prezidentově sídle.

Solarium

Tato místnost, která se nachází na nejvyšším patře Bílého domu vždy sloužila jako obývací pokoj, ve kterém prezidenti a jejich rodiny odpočívali. V této místnosti hrála karty manželka prezidenta Eisenhowera, Mamie. V tomto pokoji měla Caroline Kennedy svůj dětský pokojíček, nebo zde spolu Clintonovi hráli deskové hry.

Herní místnost

V tomto pokoji si prezidenti mohou odpočinout od svých každodenních povinností a v pohodlí svého dočasného domova si zahrát kulečník. O této místnosti není známo, kdy přesně byla založena, ale předpokládá se, že vznikla, když byl prezidentem USA George Bush starší.

PODÍVEJTE SE NA TAJNÉ KOMNATY, KTERÉ SKRÝVÁ SLAVNÝ BÍLÝ DŮM:

Nejčtenější články