Close search

Bill Murray: Čerstvý sedmdesátník vede život podivnější než ve svých filmech. A klidně ho můžete potkat o půlnoci v Praze

Showpix.cz Zdroj: Showpix.cz

Krotitelé duchů, Na Hromnice o den více nebo Ztraceno v překladu představují jenom zlomek výtečných filmů slavného Billa Murraye. Jenže mimo nich vede také mimořádně zajímavý život, o němž se vyprávějí legendy.

Je velice společenský člověk, s oblibou vpadne na svatby nebo různé párty, zabaví společnost a sebe především. A pak zase někde zmizne. V kontrastu s tím nevlastní mobilní telefon a když se s ním někdo chce spojit, musí mu zavolat na záznamník pevné linky a doufat, že si to herec někdy poslechne.

Bill Murray mimo sítě

Od muže středního věku, který s neposednými vlasy freneticky táhl praštěné americké komedie 80. a 90. let jako Krotitelé duchů (1984) nebo Na Hromnice o den více (1993), se přehoupl do polohy vrásčitého sympaťáka, kterého stárnutí se zastavilo tak před 10-15 lety a nikam se nehýbe. Neposedné vlasy a energie zůstávají.

Rád se setkává s lidmi, vede život postaru, mimo sociálních sítí, byť jeho oblibou je focení a tzv. photobombing, jehož účelem je vlézt někomu do záběru a zkazit ho. Jenže, ruku na srdce, mít fotografii s Billem Murrayem neznamená, že je zralá na vymazání, spíš naopak.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Dusty Sound Programme (@dusty_sound_programme),

Někdy překvapí třeba tím, že si vleze za bar a celý večer obsluhuje návštěvníky, jako kdyby tam pracoval posledních 30 let. Jeho neklidný duch ho táhne pořád dál, na nová místa, za novými zážitky a lidmi.

Z rangu vyprávění o tom, jak se vetřel na cizí oslavy, je nejznámější patrně historka o jedné rozlučce se svobodou. Partě mladých mužů na ní spatra vysvětlil, jak se pozná ta pravá osoba, s níž chcete strávit zbytek svého života. „Vezměte ji na cestu kolem světa. Kupte si letenky, abyste mohli cestovat po celém světě a jet na místa, kam je těžké se nejen dostat, ale odkud je také těžké odejít. A pokud jste po návratu do té osoby stále zamilovaní, vezměte se hned na letišti," radí Murray, který byl zatím ženatý dvakrát a má šest dětí...

Muž na cestě

Být Billem Murrayem znamená především nenechat se svázat konvencemi. O jeho golfových outfitech se také vyprávějí legendy a byť nosí vesměs opravdu podivné potisky na kalhotách a košilích, nebo rybářské vesty, nějakým způsobem mu to sedne. Jako kdyby mu na jedné straně bylo jedno, co má na sobě, ale na druhé straně to nosí s grácií a elegantností. Tak se ostatně on sám nese celým životem - důstojně a s nadhledem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Bill Murray School of Golf (@billmurraygolf),

Viditelně si užívá už jen prostou existenci a nasává život plnými doušky. Když se před šesti lety v rámci promo turné se snímkem Památkáři (2014) účastnil filmového festivalu Berlinale, dostal chuť na výlet. Čekala ho večeře s hereckými kolegy, když najednou říká Mattu Damonovi, že tam možná bude chybět. „Necítíš se dobře?," ptal se ho Damon. „Ne, jdu do Prahy,“ odpovídá Murray.

Matt Damon, který v Praze natáčel Agenta bez minulosti (2002), namítne, že to je z Berlína pět hodin vlakem a do Prahy dorazí až kolem půlnoci. Murray suše konstatuje: „Ano, ale nikdy jsem tam nebyl." A odjede. Pár hodin se prochází nočním městem, pak sedne na vlak a ráno v devět je zpátky v Berlíně na rozhovorech s novináři.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu