Close search

Bez Oscarů i peněz. Trnitá cesta Vykoupení z věznice Shawshank ke kultu

TV Nova Zdroj: TV Nova

Příběh muže neprávem obviněného z vraždy své ženy a jejího milence je ukázkou ryzí filmařiny, která přenáší na plátno emoce a silný příběh bez špetky hluchého místa. Co jste o filmu Vykoupení z věznice Shawshank možná dosud netušili?

Dnes večer se na Nova Cinema pokusí Andy v podání Tima Robbinse nejen přežít v nelítostném prostředí věznice, kde vládnou bachaři až příliš pevnou rukou, ale také si udržet důstojnost a lidskost, najít přátele a cestu ven.

Doceněn až zpětně

Na sedm Oscarů nominovaný snímek Vykoupení z věznice Shawshank (1994) nakonec nedostal ani jednu zlatou sošku, neboť se octl v mimořádně silném ročníku s filmy jako Forrest Gump nebo Pulp Fiction: Historky z podsvětí. V době uvedení se zkrátka pohyboval pod radarem a docenění se dočkal až zpětně. Třeba i tím, že se stal obrovským hitem na VHS.

Dodnes patří mezi nejcennější kousky v knihovně Warner Bros. a vydělává i čtvrtstoletí po premiéře. A nejen studiu. Bob Gunton, který hrál správce vězení Samuela Nortona, dostával ještě deset let po premiéře téměř šesticiferné šeky jako podíl na zisku. A chodí mu dodnes.

Král opouští noční můry

Stephen King se proslavil především jako autor hororově laděných příběhů, v nichž ale, navzdory žánru, nezapomínal na pečlivě vykreslené působivé charaktery. V osmdesátých letech ho hororové škatulkování přestalo bavit a vyrazil si do hlavního proudu. A tak vznikla třeba povídka Tělo (zfilmována jako Stůj při mně) nebo příběh Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, podle kterého byl natočen téměř stejnojmenný film. Rita u nás vyšla ve dvou sbírkách Čtyři roční doby a Stephen King jde do kina.

Byť má Hayworthová, respektive její plakát, výraznou roli i nadále, z názvu filmu byla vypuštěna. Podle režiséra Franka Darabonta to totiž mátlo herečky a castingové agenty, kteří se mu snažili procpat tváře co nejvíc podobné slavné Ritě. A pak se obával, že diváci budou čekat biografii herečky, ne příběh o naději z pochmurného prostředí mužské věznice.

Poslední dvě slova předchozí věty mimochodem prý vysvětlují, proč film v kinech propadl. Bylo to dané tím, že vězeňský žánr neměl valnou pověst a byl dávno mimo hlavní proud, kterému tam také chyběla ženská postava.

Ostatně ve filmu promluví jen dvě ženy - jedna si stěžuje, že Brooks (to je ten starší pán, knihovník, co neunese svobodu) není dostatečně šikovný pomocník v obchodě s potravinami, a druhá pomáhá Andymu v bance. Dnes by něco takového pravděpodobně vzniknout nemohlo.

Osobní útěk

Je to film o uvězněných lidech a naději, že se dostanou ven," vysvětluje představitel hlavní role Tim Robbins. „A proč je to univerzální? Protože ačkoli ne každý byl ve vězení, na hlubší, metafyzičtější úrovni, se mnoho lidí cítí zotročeno svým prostředím, prací, svými vztahy - ať jde o cokoliv, co v průběhu jejich života kolem nich klade zdi a mříže. A Shawshank je příběh o vytrvalosti a konečném útěku z tohoto vězení.

Těžko si dnes představit, že by Andyho hrál někdo jiný. A to měl původně roli na stole Tom Cruise. Nechtěl ale pracovat s nezkušeným režisérem Frankem Darabontem, který měl tehdy za sebou jen zapomenutý televizní horor Pohřben zaživa z roku 1990. Po Cruisovi odmítli roli i Tom Hanks, Kevin Costner a Nicolas Cage.

Skvělý Morgan Freeman

Scéna, v níž se Andy seznámí s Redem (Morgan Freeman), který hraje baseball, se točila devět hodin. Příští den Freeman přišel na natáčení s vyčerpanou rukou uvázanou v šátku.

Morgan Freeman provází diváky příběhem i v roli vypravěče a zvukovou stopu k tomu nahrál ještě před samotným natáčením. Režisér ji pak pouštěl hercům, aby se lépe vžili do situací.

Když je v záběru detail na Andyho ruce, nepatří Timu Robbinsovi, ale režiséru Darabontovi. Měl totiž pocit, že tak nejlépe zahraje to, co potřebuje. Vidět je můžete, když "Andy" nabíjí revolver, ryje do zdi cely nebo si na svobodě vychutnává déšť.

NA ANDYHO PŘÍBĚH SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zdroj: theguardian.com

Nejčtenější články