Close search

Benátky omezují počet lidí v gondolách. Nemá v tom prsty pandemie, ale obezita turistů

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Legendární benátské projížďky na gondole se přizpůsobují tomu, že turisté v posledních deseti letech přibrali na váze.

Podle nového nařízení se snižuje počet turistů převážených v gondole z 6 na 5. Nejde ale o nic, co by souviselo se současnou pandemii COVID-19 a dodržováním odstupu. Ukázalo se totiž, že váha turistů stoupla natolik, že pro gondoliéry začínala být problémem.

Bomba na palubě

Za posledních deset let jsou turisté neustále těžší. A místo toho, abychom je před nástupem nechali zvážit, rozhodli jsme omezit jejich počet,“ vysvětlil pro CNN Andrea Balbi, prezident Benátské asociace gondol.

Podle Balbiho přetížené gondoly pomalu nabírají vodu a jejich ovládání je náročnější. Raoul Roveratto, ze sdružení zastupujícího náhradní, tzv. méně zkušené gondoliéry, si servítky nebral vůbec. V rozhovoru pro noviny La Repubblica přirovnal turisty z některých zemí k bombám, které při nastupování potápějí loď. „Plavit se s víc než půl tunou masa na palubě je nebezpečné,“ dodává Roveratto.

Opatření se týká jak klasických malých gondol, tak těch větších, které na Canal Grande představují cosi jako vodní taxíky. U těch došlo k omezení ze 14 klientů na 12.

Nejdřív osel, pak gondola

Benátky v současné době licencují 433 gondoliérů a 180 náhradníků, ale počet gondol v provozu se kvůli pandemii a prudkému poklesu turistů v posledních týdnech snížil. V návaznosti na omezení dopravy je voda městského kanálu viditelně čistší.

CNN dodává, že benátští gondoliéři nejsou jediným segmentem cestovního ruchu, který provádí změny na základě váhy svých zákazníků. V roce 2018 bylo na ostrově Santorini zakázáno těžkým turistům jezdit na oslech poté, co zvířata utrpěla zranění páteře.

Zdroj: cnn.com

Nejčtenější články