Close search

Belgie má novou princeznu: Delphine Boël ale musel titul potvrdit soud

Showpix.cz Zdroj: Showpix.cz

Delphine Boël, zapíraná nemanželská dcera krále Alberta II. Belgického, se po letech dočkala satisfakce. Od prvního října může používat titul princezna.

Začalo to malým vítězstvím letos v lednu, když belgický král uznal, že je biologickým otcem sochařky a matky dvou dětí, nyní prince Oscara a princezny Joséphine. Cesta k tomu ale trvala sedm let.

Král před soudem

Letos v únoru oslavovala Delphine Boël 52. narozeniny, ale ten pravý dárek dostala až 1. října. Tehdy totiž konečně získala formální potvrzení, že král je jejím otcem, může používat titul Její královská Výsost a oficiálně dostává příjmení de Saxe-Cobourg-Gotha.

Bitvu zahájila v roce 2013 soudním sporem, jehož cílem bylo přimět, dnes už bývalého krále Alberta II. Belgického uznat, že je jejím biologickým otcem. Delphine tvrdila, že měl poměr s její matkou, baronkou Sibylle de Selys Longchamps a výsledkem je ona.

Albert II. Belgický tyto nároky zpochybňoval a dokonce se odmítl podrobit DNA testu otcovství, byť mu to v říjnu 2018 nařídil odvolací soud v Bruselu. Loni v květnu další soud rozhodl, že mu hrozí pokuta ve výši 5 000 euro (134 000 českých korun) denně, dokud test neabsolvuje. Tato hrozba nakonec zafungovala.

Nová belgická princezna

Odvolací soud 1. října potvrdil to, co král řekl už v lednu pod tlakem výsledků testů otcovství - Delphine Boël je skutečně jeho biologická dcera. Podle vyjádření jejího právníka vítězství u soudu nemůže nikdy nahradit otcovskou lásku, ale nabízí pocit, že bylo spravedlnosti učiněno zadost.

Albert II. Belgický abdikoval v červenci 2013 a na trůn zasedl jeho nejstarší syn Filip. Nová princezna sice jako nemanželská dcera nezíská místo v pořadí nástupnictví na trůn, ale po smrti biologického otce by mohla mít nárok na část dědictví. Nicméně o finanční stránku věci jí prý nejde.

Zdroj: cnn.com, ČTK

Nejčtenější články