Close search

Běh a hubnutí: Podle finské studie "jen" zabrání přibírání na váze, důležité jsou silové cviky a strava

Freepik Zdroj: Freepik

Odborníci z University of Jyväskylä se zaměřili na populární tvrzení, že díky běhání lze zhubnout. A i když ho vyvrátili, naznačují, že běh má výhody, díky kterým bychom ho neměli podceňovat.

Odborníci z finské University of Jyväskylä tvrdí, že na rozdíl od všeobecného přesvědčení není běh účinným způsobem, jak zhubnout. Dodávají ale, že dlouhodobé může zabránit přibírání na váze. Podle jejich studie měli starší běžci a vytrvalostní sportovci také nižší podíl tukové hmoty než mladší jedinci, kteří se věnovali silovým sportům.

Lze zhubnout díky běhání?

"Naše údaje jasně ukazují, že celoživotní běhání, ať už jde o sprinty na dlouhé nebo opakované krátké vzdálenosti, udržuje nižší hladinu tukové hmoty než typický fyzicky aktivní životní styl. A také více než účast v soutěžních silových sportech." říká Simon Walker, docent v oboru fyziologie cvičení z Fakulty sportu a zdraví University of Jyväskylä.

Říkáte si, že to zní fajn? Pokud ale chcete zhubnout a začnete s během, nemělo by vás překvapit, že kila nepůjdou výrazně dolů. Bližší vysvětlení podává magazín Healthline, který píše, že za tím stojí adaptační mechanizmy těla. Po zahájení pravidelného cvičebního režimu může poklesnout procento tělesného tuku, ale pak se tělo instinktivně přizpůsobí. Zjednodušeně řečeno začne šetřit energii a udržovat tukové zásoby. K tomu dochází například při běhu, naše tělo zkrátka omezuje spotřebu energie jinde.

To ale neznamená, že byste se měli běhu vyhnout, právě naopak. Důležité je podívat se na hubnutí komplexně, tudíž k běhu zařadit i silový trénink a zvolit vhodnou stravu. To může pomoci budovat svalovou hmotu, zrychlit metabolismus a pomoct s hubnutím...

Zdroje informací:
Jyu.fi: Running won’t help lose weight, but it does prevent weight gain
Dennikn.sk: Môžete behať celý život, aj tak asi priberiete tuk, tvrdí štúdia. Ukazuje však, ako chudnúť aj vo vyššom veku

Nejčtenější články