Close search

Bear Grylls: Muž do nepohody vzpomíná na svých 25 největších kousků

Prima ZOOM Zdroj: Prima ZOOM

Bear Grylls jedl tvory, o kterých jsme ani nevěděli, že existují, a zažil věci, které jsou obvykle doménou fantazie spisovatelů nebo filmařů. On to dělal dobrovolně a rád. V páté sérii projektu Muž vs. Divočina teď na Prima ZOOM rekapituluje své nejdivočejší zážitky.

Jestli existuje synonymum pro člověka, který se vrhá po hlavě do nebezpečí, nevadí mu extrémní podmínky a nepohodlí, sní a vypije prakticky cokoliv, jsou to dvě slova - Bear Grylls.

Původem irský dobrodruh to samozřejmě nedělá bez přípravy, dlouholetých zkušeností a drobné podpory štábu. Ale stejně berou jeho výlety a zážitky na nich dech.

Rodina dobrodruhů

Edward Michael Grylls se narodil 7. června 1974 a přezdívku Bear prý dostal od starší sestry, když mu byl týden. Nemohla být blíž k pravdě. Houževnatost, se kterou se zakousne do toho, co má před sebou, a testování hranic lidských možností, to si vyžaduje přímo medvědí sílu, odvahu, kreativitu a vytrvalost.

Beara k dobrodružství přivedl otec, bývalý člen britských královských commandos, obojživelné jednotky, která je trénována pro nasazení na moři i na souši. Mickey Grylls byl také v civilu vášnivým horolezcem a rád se plavil po moři. Tím rychle nakazil Beara, který tohle považuje za základní stavební kámen jeho touhy po dobrodružství.

Po letech u skautů a objevování světa, Bear se třeba v květnu 1998 stal nejmladším Britem, který zdolal Mount Everest, nastoupil k SAS, speciálním jednotkám britské armády. Tady pracoval také jako instruktor pro přežití, co později zúročil ve své mediální kariéře.

Nezastavitelný Bear

Při volném seskoku padákem v Jižní Africe měl nehodu, po tvrdém dopadu si zlomil páteř na třech místech, a vypadalo to, že už nikdy nebude chodit. To se stalo v roce 1996, tedy dva roky předtím, než pokořil Mount Everest. Z toho je jasné, že člověk takové nátury se nikdy nevzdá.

A to přenesl i do televizní kariéry, v níž za posledních 15 let ukázal, jak lze přežít v těch nejnehostinnějších oblastech, s minimem výbavy, zato s maximem odvahy, a to nejen ke zdolávaní nástrah přírody, ale také jejich darů. Patrně se vám rychleji vybaví, co kde snědl, než jak někde rozdělal oheň, nebo slezl příkrou stráň.

Pátá série dokumentárního seriálu Bear Grylls: Muž vs. Divočina, kterou v neděli večer vysílá Prima ZOOM, je průřezem 25 nejslavnějších kousků, které se Bearovi povedlo zachytit na kameru. Ve Vietnamu utíká před povodní, přechází arktickou řeku s teplotou mínus 32 stupňů, pije tekutinu ze žaludku mrtvého velblouda...

Dělá věci, které se těžkou čtou. Ale také ukazuje, že přežít se dá prakticky cokoliv, když má člověk dostatek odhodlání. Bear má odhodlání na rozdávání, co dokazuje nejen před kamerou, ale také svým výjimečným životem.

Na nejzajímavější momenty ze seriálu Bear Grylls: Muž vs. Divočina se můžete podívat i do GALERIE:

Zdroje: Prima ZOOM, beargrylls.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu