Close search

Báječné mandle: Podle nové studie regulují chuť k pojídání nezdravých potravin

Freepik Zdroj: Freepik

V periodiku European Journal of Nutrition vyšla studie zaměřená na to, jaký vliv má konzumace mandlí na stravovací návyky. Ukázalo se, že pomáhají vyhnout se nezdravým kaloriím.

Vědci z University of South Australia zapojili do studie 140 lidí ve věku od 25 do 65 let, kteří měli nadváhu. Byly jim přidělené svačiny a po konzumaci hodnotili, jak to ovlivnilo jejich chuť k jídlu. Výsledky ukázaly, že konzumace 30 až 50 gramů mandlí denně vedla k tomu, že jedli méně kalorií pocházejících z nezdravých potravin.

Zdravé mandle

Zjistili jsme, že lidé, kteří konzumovali mandle, zaznamenali změny v hormonech regulujících chuť k jídlu. A ty mohly přispět ke snížení příjmu potravy," vysvětluje doktorka Sharayah Carter. A dodává, že i malé pozitivní změny životního stylu mohou mít dopad na delší dobu. „Když děláme malé, udržitelné změny, je pravděpodobnější, že dlouhodobě zlepšíme naše celkové zdraví," říká Carter.

A proč vlastně mandle mají takový pozitivní účinek „Obsahují mono a polynenasycené tuky a bílkoviny, takže budete spokojenější a udržíte si hladinu cukru v krvi stabilnější až do dalšího jídla nebo svačiny," cituje magazín Eat This nutriční poradkyni Nicole Chenard. Ne všechny ořechy mají stejný účinek. Jsou samozřejmě zdravější, než svačina napěchovaná sacharidy.

Mandle jsou navíc méně kalorické ve srovnání s vlašskými ořechy a pistáciemi. Ale ve srovnání s vlašskými ořechy mají méně Omega-3 mastných kyselin. Takže si sami musíte říct, co hledáte a podle toho si vybrat ořechy ke konzumaci.

Zdroje informací:
Eurekalert.org: Believe it or ‘nut’, almonds can help you cut calories
Eatthis.com: Eating Almonds May Help You Consume Fewer Unhealthy Calories, Study Says

Nejčtenější články