Close search

Avízo: Půda nám umírá pod nohama. Do Česka přijede věhlasný Sadhguru a nejprodávanější spisovatel NY Times

Sadhguru Zdroj: Sadhguru

Kdy: 26. března 2022 od 18 hodin

Kde: Top Hotel Congress Centre, Praha

Jogín, vizionář a dvojnásobný nejprodávanější spisovatel NY Times, Sadhguru přijíždí do České republiky. Prahu si zvolil jako pátou zastávku své evropské cesty s cílem upozornit na problematiku odumírající půdu. V pražském Top Hotelu vystoupí 26. března od 18:00.

Sadhguru ve svých vystoupeních vysvětluje proč je právě půda tak důležitá a upozorňuje, že pokud nebudou učiněny neodkladné změny, je katastrofální potravinová krize nevyhnutelná ještě za života současných generací. Hladem už   dnes trpí 800 milionů lidí a dokonce 2 miliardy lidí trpí nedostatkem živin.

„Nejzávažnější ekologickou výzvou pro lidstvo je nyní znehodnocování půdy. Musíme si být vědomi toho, že když zabijeme půdu, zabijeme planetu. Všechny ostatní ekologické a klimatické problémy jsou relevantní pouze v případě, že nějakou planetu máme,“ varuje Sadhguru a jmenuje i další problémy, spojené s degradací půdy - mezi nimi vymírání řek, hladomory nebo migrační krize.


Proč se obávat degradace půdy?

Riziko hladu - v horizontu příštích 20 let můžeme být schopni produkovat o celých 40 % méně organických potravin. Na zemi by v té době přitom mělo žít asi 9,3 miliardy lidí. Další lidé trpí proto, že je půda zdrojem jejich obživy a kvůli jejímu vyčerpání již nedokáží živit své rodiny. Již dnes přitom trpí 2 miliardy lidí nedostatkem živin a návaznými chorobami.

Vymírání řek - degradující půda není schopna absorbovat potřebné množství vody. Na jedné straně tento fenomén vede k nedostatku závlahy v přírodě, na druhé straně k povodním.

Ztráta biodiverzity - ekologická krize již dosáhla bodu, kdy z biomasy zmizelo 80 % hmyzu. Ztráta biodiverzity přitom není jen důsledkem, ale také příčinnou další degradace půdy.

Klimatická změna - množství uhlíku, který je uložený v půdě, je třikrát větší než v živých rostlinách a dvakrát větší než v atmosféře. Půda má pro ukládání uhlíku jednoduše zásadní význam.Pokud nebude světová půda revitalizována, mohla by do atmosféry uvolnit 850 miliard tun oxidu uhličitého. Tedy více než všechny emise lidstva za posledních 30 let dohromady.

Migrační krize - růst populace a nedostatek potravin a vody by mohly do roku 2050 způsobit migraci více než 1 miliardy lidí do jiných regionů a zemí.Problémy s půdou sehrály významnou roli ve více než 90 % velkých válek a konfliktů v Africe od roku 1990.

Za 100 dní cesty od Británie po Indii vystoupí ve 26 zemích. Při svých vystoupeních se setkává se světovými lídry, významnými a populárními osobnostmi i vědci, kteří stejnou myšlenku podporují. Mezi ty, kdo jeho hnutí podpořili, patří například současný 14. dalajláma jeho svátost Tändzin Gjamccho, Jane Goodallová, primátoložka, která se proslavila výzkumem šimpanzů v jejich přirozeném prostředí v Národním parku Gombe v Tanzanii, zakladatel Salesforce Mark Benioff, nebo předseda Světového ekonomického fóra Klaus Schwab.

O hnutí Consicious Planet

Consicious Planet (vědomá planeta ) je snahou o zvýšení lidského vědomí a o nastolení pocitu inkluzivity tak, aby se rozmanité činnosti naší společnosti posunuly do vědomého režimu. Snaha o sladění lidské činnosti tak, aby podporovala přírodu a veškerý život na naší planetě. Naše práce směřuje k vytvoření planety, kde velké množství lidských bytostí jedná vědomě, kde jsou vlády voleny vědomě, kde se ekologické otázky stávají volebními otázkami.

Cílem cesty, kterou nyní Sadhguru podnikne, je aby se ve světě 100 dní daleko intenzivněji mluvilo o potřebě ochránit a zachránit živnou půdu planety Země, za společným cílem se spojili globální leadeři i občané a byly podniknuty konkrétní legislativní kroky i akce vedoucí k oživení půdy.

Více o Sadhguru

Sadhguru založil v roce 1992 neziskovou nadaci Isha. Tato nadace dnes půdobí ve více než 300 centrech po celém světě a na jejím chodu spolupracuje více než 9 milionů dobrovolníků. Prostřednictvím inspirativních sociálních iniciativ a účinných jógových programů pro vnitřní transformaci vytvořila nadace Isha rozsáhlé hnutí zaměřené na všechny aspekty lidského blaha.

Veškeré jeho úsilí vždy směřovalo k jedinému cíli: ke zvýšení lidského vědomí. V uplynulých čtyřech desetiletích Sadhguru nabídl skrze své nadace přístupy k dosažení blahobytu milionům lidí na celém světě. Jeho aktivity podporuje více než 16 milionů dobrovolníků ve 300 městech po celém světě. Sadhguru byl oceněn třemi prezidentskými cenami, mezi něž patří Padma Vibhushan za zásluhy o národ a nejvyšší indické ocenění za ochranu životního prostředí Indira Gandhi Paryavaran Puraskar z roku 2010.

Podporující organizace


Nejčtenější články

Zavří­t reklamu