Close search

Audrey Hepburn: Talentované dívce zatrhla podvýživa balet. Cesta do Hollywoodu ale vedla přes noční klub v Londýně

Paramount Pictures Zdroj: Paramount Pictures

Audrey Hepburn působila v Hollywoodu, který do té doby stavěl na smyslných blondýnkách plných tvarů, jako zjevení. A je jím dodnes.

Taneční noční klub asi nebude místo, kde by člověk hledal stylovou hollywoodskou ikonu, která si vydělává na živobytí. Ale k úspěchu někdy vedou roztodivné cesty.

Audrey Hepburn tančí

Prestižní americký magazín Variety psal v létě 1950 o revue Summer Nights v londýnském nočním klubu Ciro, která byla na tu dobu neuvěřitelně ambiciózní a nákladná. Samotná produkce vyšla na 1500 dolarů týdně, co prý na program trvající 28 minut bylo hodně. A to se obešel bez speciálních kulis nebo hrátek s osvětlením, všechnu zábavu obstarávali jenom účinkující.

Vystupoval zde třeba člověk, který bavil publikum napodobováním různých zvuků, francouzský zpěvák, a mezi tím došlo i na několik tanečních čísel. Když dobový článek ve Variety vyzdvihoval výkony dvojice Diana Monks a Audrey Hepburn, ještě nikdo patrně netušil, že druhá jmenovaná již za několik let výrazně zazáří v lehce odlišné oblasti.

Zatímco na začátku dekády tančí v londýnském nočním podniku, na opačné straně oceánu totiž Hollywoodu vládla Marilyn Monroe, smyslná blondýna plných tvarů. A zdálo se, že z piedestalu nikdy nesestoupí.

Baronka u sporáku

Druhá světová válka zasáhla rodinu mladé dívky výrazně i po materiální stránce a aby je matka, baronka Ella van Heemstra udržela nad vodou, pracovala jako hospodyně a kuchařka u bohatých rodin. Díky tomu se Audrey mohla věnovat baletu, který studovala i po přestěhování do Londýna. Jen se už musela obracet sama a přivydělávat si třeba modelingem, nebo již zmiňovaným tančením v revue.

Když jí pak řekli, že sice má talent, ale nedostatečnou výšku a konstituci, co byl důsledek podvýživy v průběhu války, a nikdy nebude primabalerínou, vrhla se na herectví. A ze svých slabostí, které jí znemožnily vrcholovou baletní kariéru, udělala přednost.

Křehká, ale přesto silná, nadčasově stylová a neokoukaná mladá žena s jiskrou v očích se rychle vyšplhala po hollywoodském žebříčku. A již v roce 1953 mají premiéru slavné Prázdniny v Římě, které získaly deset nominací na Oscara, přičemž jedna soška se ušla také Audrey.

Zdroj: Variety

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu