Close search

Anankastická porucha osobnosti. Jistě ji znáte, jen o tom nevíte

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Anankastická porucha osobnosti se pojí především s přehnanou pečlivostí. Je to taková pečlivost, puntičkářství či perfekcionismus, že jedinci výrazně omezuje život.

Poruchy osobnosti jsou typické tím, že se člověk chová abnormálně. Jeho přirozené vlastnosti mu přerůstají přes hlavu. Porucha činí osobnost neschopnou fungovat ve společnosti, ač postižený dokáže svoji poruchu více či méně maskovat. Platí to i pro anankastickou poruchu osobnosti.

Potěmkinova vesnice

Člověk s anankastickou poruchou osobnosti vypadá téměř perfektně. Usiluje o perfektní pořádek, snaží se o perfektně odvedenou práci. Je nadměrně svědomitý a zásadový. Dbá na pravidla a morální principy. Jeví se jako ambiciózní. Zdálo by se, že to bude dokonalý partner či kolega. Jenže dokonalost neexistuje. Zdání klame.

Člověk s anankastickou poruchou osobností staví Potěmkinovy vesnice, aby zakryl své vnitřní rozpoložení. Anankastická porucha osobnosti pramení z hluboké vnitřní nejistoty a potlačovaných obav.

Psycholog je na místě!

Psycholog Raphael M. Bonelli ve své publikaci definuje perfekcionismus jako obranný mechanismus proti nejistotě, která žene člověka do krysích závodů bez konce. Stejně jako u jiných poruch osobnosti i v případě anankastické poruchy postižený zpravidla odmítá svoje omezení přiznat. Odborníci upozorňují, že takový člověk škodí nejenom sobě, ale především svému okolí.

Anankastická porucha osobnosti nepřispívá ke klidnému soužití ani spolupráci také proto, že se pojí s tvrdohlavostí a rigiditou, tedy neochotě ke změnám. Psychologové mluví o bezdůvodném trvání na tom, aby ostatní dělali věci určeným způsobem. Člověk s anankastickou poruchou nechce dovolit jiným dělat věci po svém.

Prof. MUDr. Karel Chromý mluví ve své přednášce o chorobném pedantství. Anankastická porucha osobnosti činí navíc člověka náchylného k jiným psychickým poruchám. Co s tím? Co se dá dělat s přehnaným perfekcionismem?

JAK SE LÉČÍ ANANKASTICKÁ PORUCHA OSOBNOSTI? ODPOVĚDI NAJDETE VE FOTOGALERII:

Literatura:

Bonelli, R. M. Perfekcionismus. Když cíl je nutnost. Praha: Omega, 2016.

Praško, J. Poruchy osobnosti. Praha: Portál, 2015.

Zdroje: 

http://www.opsychologii.cz/clanek/178-anankasticka-porucha-osobnosti/

http://www.plhb.cz/content/poruchy-osobnosti

https://www.youtube.com/watch?v=Fw2PYUTKTzo

Nejčtenější články