Close search

Americký chopper dokazuje, že když se smísí benzín s krví, hrozí výbuch

Archiv Zdroj: Archiv

Diváci Discovery Channel se reality show o otci a synovi, kteří společnými silami vyrábějí dokonalé motorky, rychle naučili brát jako přelomovou. Vymykala se především svým zaměřením na každodennost a naprostou absencí scénáře – což v roce 2003 rozhodně nebylo v oblasti reality TV samozřejmostí. Z Amerického chopperu se stal obrovský hit a rodinný klan Teutelů se tak vypravil do showbusinessu. Následující řádky reflektují převážně události, které kdyby se staly v jakékoliv jiné motodílně, by rozhodně nevzbudily po celém světě takové pozdvižení. V epicentru všeho najdeme jeden základní společenský vztah – mezi otcem a synem.

Když byl v roce 2003 na Discovery Channel odvysílán premiérový díl Amerického chopperu, bylo nad slunce jasné, že na obrazovky nevstupuje další z mnoha pořadů o motorismu. A všichni zúčastnění objevili důvod k radosti. Teutelovi se mohli nadále věnovat činnosti, které zasvětili své životy, a navíc získali platformu, jak ji představit názorněji co nejširšímu publiku. Discovery objevilo v novém pořadu zlatý důl, ze kterého těží již mnoho let, a rozšířilo tak portfolio svých signature pořadů. A fanoušci získali televizní klenot, který mohou milovat a těšit se na nové díly. Taková harmonie byla ale již předem odsouzena k záhubě – a to přesně kvůli tomu, co dělá Americký chopper jedinečným. Turbulentní vztah Paula Sr. a Paula Jr. by se dal přirovnat k časované bombě. Všichni věděli, že jednoho dne exploduje, ale navzdory tomu se nikdo neodhodlal zakročit včas. Až tak dynamickou, ač ne nutně pozitivní, energii mezi sebou otec se synem měli. A to si plně uvědomovali i v Discovery… 

Vzhledem k tomu, že se Teutelovi stali zanedlouho značkou, kterou Discovery Channel i TLC, další stanice z jejich portfolia, rády využívaly. Z toho důvodu se do jejich smluv dostala doložka, která doslova zakazovala využívat pouze jednoho z nich pro jakýkoliv formát pořadu. Otec byl na televizních obrazovkách nic bez svého syna a naopak. Paul Jr. měl ale odlišný styl práce než Senior a bavili ho jiné věci, což se stále častěji zdrojem ostrých hádek napříč generacemi. Genetika přispěla i k tomu, že se Junior musel často potýkat s problémy, kterými si prošel i jeho otec, který pro to navíc neměl pochopení. Pohled na člověka, který je do jisté míry zrcadlem vlastní osobnosti, není úplně parketa, kterou by Paul Sr. obstojně zvládal. Závislost na alkoholu a prášcích, se kterou bojoval otec řadu let, dostala jeho syna na odvykací léčení v poměrně nízkém věku 16 let. Situace nevyhnutelně eskalovala v roce 2009, kdy byl Teutel Jr. z rodinné díly Orange County Choppers nevybíravým způsobem vyhozen. A protože se v Americkém chopperu nikdy nejelo podle scénáře, objevil se producentům pořadu znenadání problém, který nikdo neuměl vyřešit. Zdálo se, že Americký chopper řekl své poslední sbohem.

Než se ale dopracujeme k něčemu, co se alespoň trochu blíží zdánlivému happy endu, zaměřme se ještě na jeden příběh, který názorně dokazuje, jak moc toxickou auru kolem sebe oba Teutelové po celou dobu měli. Totiž druhého syna a bratra Mikeyho Teutela. Ten původně v Orange County Choppers dohlížel na údržbu, nepohyboval se tak blízko rodinnému byznysu jako jeho příbuzní. Přesto se však dostával přímo mezi ně, zvláště v momentech, kdy věci nefungovaly tak, jak by ideálně měly. Mladší bratr totiž často figuroval v rodinných sporech jako nárazník nebo hlas rozumu. Tuhle roli ale nemohl zastávat donekonečna. Jeho odchod z dílny je tak dalším smutným důkazem toho, jak hrdost a tvrdohlavost dvou lidí dokáže ničit vztahy s těmi, na kterých opravdu záleží. Tato událost pouze předznamenala to, k čemu došlo v osudném roce 2009. 

Po neslavném a zbrklém konci populární reality show se vztah mezi dvěma Pauly ještě vyostřil a započal kolotoč různých zákeřností a podivných soudních sporů. Senior dokonce zašel tak daleko, že svého syna zažaloval o milion dolarů. Tento krok měl Juniora vyděsit a donutit ho vzdát se svého podílu v dílně a dobrovolně se vyvázat z kontraktu s TLC. Ostřílený mechanik ale zapomněl, že se vrhá do křížku se svou vlastní krví, a tak začal vleklý spor. Na jeho konci se překvapivě zrodil kompromis. Junior se rozhodl dobrovolně z Orange County Choppers odejít a založit si vlastní dílnu, která se více než na mechaniku zaměří na design nových motorek. Zájem obou stran na dohodě je přivedl k jednomu stolu, kde se výjimečně rozproudila konstruktivní debata, která jejich vztah zachránila a dodala mu nový rytmus. To, že se kvůli sporům otec neúčastnil svatby vlastního syna a jeho role v životě vnuka byla do té doby naprosto nulová, však už nikdy nikdo neodmaže. O to smutnější je, že štáb TLC při této události rozhodně nechyběl.

Postupem času došlo k určité oblevě. Discovery z toho dokázalo vytěžit několik speciálů, kde si Paul Sr. najal Paul Jr. jako soukromého kontraktora. Později se oba dokonce vrátili v novém pořadu Americký chopper: Senior vs. Junior, ve kterém se producenti pokusili vytěžit co nejvíce z jejich odlišností a vzájemné rivality. Otec se synem tak spolu výjimečně nespolupracovali, ale jeden se snažil pokořit toho druhého. Reality show skončila po odvysílání druhé série. V roce 2018 ale nastal zásadní zlom, když Discovery oznámilo natáčení remaku původního Amerického chopperu. Otec a syn Teutelovi se opět vrátí – a tentokrát znovu jako spojenci. Mohlo by se zdát, že se Junior vrací do Orange County Choppers – tak tomu ale není. Spolupracovat nyní budou na vyšší úrovni, mezi vlastními firmami Orange County Choppers a Paul Jr. Designs. První série v loňském roce ukázala, že oba ušli kus cesty a velkou část své pohnuté historie se jim povedlo nechat v minulosti. Jak dlouho ale nově nastolená harmonie vydrží?

O tom se můžete přesvědčit v nové řadě reality show Americký chopper (American Chopper), která startuje na Discovery Channel 20. března 2019. Na své si ale stoprocentně přijdete i pokud jste pouhým milovníkem motorek a ceníte na nich jak jejich design, tak smysl pro řemeslnou dokonalost. 

Nejčtenější články