Close search

95 let od smrti Rasputina: Jak skonal slavný ruský léčitel, mystik a alkoholik?

Wikimedia Commons, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain

Grigorij Jefimovič Rasputin se díky svým schopnostem vetřel na carský dvůr, byť by tam podle původu neměl co pohledávat. Cara Mikuláše II. a jeho blízké se mu ovšem povedlo přesvědčit, že vládne mystickými schopnostmi. Smrt stejně neodvrátil, přišla si pro něj 30. prosince 1916.

Rasputin byl zavražděn někdy nad ránem 30. prosince 1916 ruskými šlechtici, kteří toužili ukončit jeho vliv na vladařskou rodinu. Čas není přesně znám, neboť samozvaný světec a mystik měl tuhý kořínek.

Je třeba zabít Rasputina

Grigorij Jefimovič Rasputin byl mužík nebo rolník sibiřského původu, který v mládí prošel náboženskou konverzí a prohlásil se za léčitele se schopností předpovídat budoucnost. Přízeň cara Mikuláše II. a carevny Alexandry získal díky své schopnosti zastavit krvácení jejich hemofilií trpícího syna Alexeje. Protože nad Rasputinem držela ochrannou ruku carská rodina, prošlo mu všechno, a to se v konzumaci alkoholu a v ložnici nijak nekrotil. Zvlášť velký vliv měl na carevnu, mluvilo se i o tom, že byl jejím milencem.

Skupina šlechticů v čele s knížetem Felixem Felixovičem Jusupovem, který byl manželem carovy neteře, se bála rostoucí Rasputinovy moci. V noci 29. prosince proto vylákali mystika do Jusupova paláce, a tam se začaly dít věci...

Prvním krokem bylo to, že Rasputinovi nabídli portugalské dezertní víno madeira a koláče „dochucené“ kyanidem. Když mnich ani po několika hodinách konzumace nejevil známky otravy, značně nervózní Jusupov se běžel poradit se svými kolegy. Pak se vrátil a střelil Rasputina do boku. Spiklenci to považovali za jeho konec.

Jak zemřel Rasputin?

Krátce nato se však Rasputin probral a prý jakoby nadlidskou silou hnaná obluda zaútočil na své vrahy. Pokusil se z paláce utéct, proto ho znovu několikrát postřelili, jednou i do hlavy. Nakonec Rasputina, stále zázračně živého, svázali a hodili do zamrzlé Něvy.

Tělo ruského mystika objevila policie až 1. ledna a podle některých teorií měl odřené prsty od úsilí vyhrabat se z ledové vody na břeh. Ještě ten den proběhla pitva, která potvrdila, že zemřel v důsledku střelných zranění.

V těle ale neměl ani stopu po kyanidu. To bylo selhání jednoho ze spiklenců, doktora Lazoverta, který se později přiznal, že zpanikařil a místo jedu přinesl jen nějakou neškodnou látku. Carská rodina přežila Rasputina pouze o několik měsíců, než ji brutálně smetla bolševická revoluce.

Zdroje informací:
History.com: Rasputin is murdered
Wikipedia.org: Grigorij Jefimovič Rasputin
Blog.nationalarchives.gov.uk: The murder of Rasputin

Nejčtenější články