Close search

85 let od svatby Eduarda VIII.: Svou milenku Wallis Simpson si musel vzít ve Francii

Wikimedia Commons/National Media Museum from UK, No restrictions Zdroj: Wikimedia Commons/National Media Museum from UK, No restrictions

Vévoda z Windsoru, bývalý britský král Eduard VIII., se 3. června 1937 oženil s Wallis Simpson, rozvedenou Američankou, kvůli které se několik měsíců předtím vzdal trůnu.

Přestože se blížily jeho 40. narozeniny a rozhodně nebyl nespolečenský člověk, který by seděl někde doma u krbu, Eduard byl pořád svobodný. Změna ale už byla na obzoru.

Když si Eduard VIII. vzal Wallis Simpson

V roce 1934 se zamiloval do Američanky Wallis Simpson, která žila s manželem Ernestem nedaleko Londýna. Nejenže se britské královské rodině nelíbila vdaná milenka následníka trůnu, ale Eduard se s ní chtěl navíc i oženit. Než stačil probrat tuto záležitost se svým otcem Jiřím V., ten v lednu 1936 zemřel a Eduard byl prohlášen králem.

O jeho aféře s paní Simpsonovou informovaly americké i evropské noviny, ale díky gentlemanské dohodě mezi britským tiskem a vládou byla aféra držena mimo Británii. Skandál se rozhořel až na podzim, když se Wallis pustila do rozvodového řízení. A měla v plánu vzít si krále. Nebyla přijatelnou partnerkou, jak z pohledu anglikánské církve, tak i pro většinu britských politiků. Jako jeden z mála to podporoval třeba Winston Churchill.

Jde vlastně o notoricky známou historii. Eduard VIII. se vzdal trůnu a místo něj musel královské povinnosti převzít jeho mladší bratr Jiří VI. Jakmile byl Eduard zproštěn závazků a Wallis rozvedena, naplánovali svatbu. K té došlo 3. června 1937 na zámku Cande ve francouzském údolí Loiry. Obřad vedl duchovní z anglikánské církve a účastnilo se ho asi 16 hostů. Wallis se po sňatku stala vévodkyní z Windsoru. Protože nebyli v Anglii moc vítaní, dožili ve Francii. Jejich manželství bylo bezdětné.

Zdroje informací:
History.com: Duke of Windsor weds American socialite
Wikipedia.org: Eduard VIII., Wallis Simpsonová

Nejčtenější články