Close search

6 zaručených rad, jak se rychle naučit na zkoušku a nepohořet

Frontporchresearch.com Zdroj: Frontporchresearch.com

Učíte se na zkoušky nebo maturitu? A víte, že to jde zvládnout i na poslední chvíli a bez zbytečného stresu?

Dobře se připravit na zkoušku bývá mnohdy opravdu nelehký úkol. Pokud je z vašeho oblíbeného předmětu, je to pro vás obrovské plus. V opačném případě doporučujeme dodržovat následující rady, abyste se z toho nakonec duševně nezhroutili.

 

1. Vyhovující učící podmínky

Někdo se nedokáže učit v hluku, i nepatrný zvuk ho dohání k šílenství, jiní musí u učení poslouchat písničky, aby jim to lépe lezlo do hlavy. Někomu je pohodlné učit se doma v teplácích a jiní se musí společensky obléct a jít ven, aby je to doma nerozptylovalo.  Vyzkoušejte si, co vyhovuje vám a dodržujte to.

 

2. Pořádek ve studijních materiálech

Notebook, skripta, poznámky, knihy, psací potřeby… to všechno byste měli mít vždy po ruce. Jinak se budete neustále rozptylovat hledáním nějaké poznámky.

 

3. Krátké přestávky

Přestávky potřebujeme všichni i studující. Podle odborníků dokáže člověk udržet optimální pozornost až 45 minut. Při učení doma se doporučuje po 15 - 20 minutách učení dát 3minutovou přestávku a po hodině by měla být přestávka 10 minut.

 

4. Buďte aktivní

Zapojujte se do diskuze s profesory i spolužáky a svoje poznatky analyzujte. Zapamatujete si tak mnohem víc než jen klasickým biflováním. Prospěšné může být i učení s přáteli. Čím více způsobů zvolíte, tím máte větší šanci na úspěch.

 

5. Vlastní místo ke studiu

Opět každému vyhovuje něco jiného. Oblíbené jsou malé kavárny nebo centrální knihovny. Ale pokud se vám nejlépe učí na lavičce v parku, tak hurá tam!

 

6.  Plánovat

Ještě nakonec důležitá rada. Plánujte si učení! Předpoklady typu „jakmile budu mít volný čas, věnuji ho učení“ nestačí. Většinou to dopadne tak, že volný čas na učení nezbude a vy se nebudete učit vůbec. Vyhraďte si na část každého dne jen na učení a se snažte svůj plán dodržovat.

 

Nejčtenější články