Close search

6 výhod každodenního šlofíka aneb zdřímnutí není pro lenochy!

Pexels Zdroj: Pexels

Že jste si doposud mysleli, že popolední spánek je jen pro lenochy, kteří nemají co na práci, nebo se jim do ničeho nechce? Pak vězte, že opak je pravdou. Pravidelný šlofík, kterého dokážete správně načasovat a následně propojit s povzbuzením kávou nebo čajem, či jinými doplňky, je pro ambiciózní lidi, kteří chtějí být odpoledne a večer stejně výkonní jako ráno a dopoledne. Ano, tak mocné je správně načasované zdřímnutí! Ale má i další výhody.

Jak na správného šlofíka?

Předpokladem dosažení všech šesti výhod, které níže vyjmenujeme, je správně provedený šlofík, neboť když na něj jdete špatně, může dokonce i uškodit. Ano, myslíme to vážně – i na spánek se musí jít správně, aby nám přinesl správné benefity. V případě popoledního zdřímnutí je nutné zajistit jednak jeho správnou délku, jednak jej propojit s povzbuzením kávou, čajem nebo jinými rostlinnými prostředky poskytujícími povzbuzení.

Buďme konkrétní: správný šlofík by měl trvat okolo 20 minut, nikdy déle, abyste neusnuli příliš hluboce. Když vezmeme v úvahu čas na usnutí, dostáváme se max. na 25 minut. A že nedokážete tak rychle usnout? To je jen věcí tréninku – stačí přestat věnovat pozornost jakékoliv myšlence, jakémukoliv problému a soustředit se jen na černý kruh, který si před (zavřenýma) očima zobrazíte. Do něj nesmíte nic vpustit – a brzy tímto způsobem nacvičíte usínání do minuty.

Jen pozor, než se ke zdřímnutí uložíte, je potřeba splnit ještě další dvě podmínky: klidné a pohodlné prostředí, k tomu mít vypitou kvalitní kávu nebo povzbuzující čas anebo jiný povzbuzující prostředek. Látky z nich se totiž do mozku dostanou cirka během dvaceti minut, takže se po probuzení propojí samotný pocit vyspání se a stimulace kofeinem, teinem, či například účinky guarany. Tato kombinace přináší mnohem lepší výsledky než samotné zdřímnutí nebo jen samotná stimulace kávou, čajem apod.

Kávu volte světleji praženou, guaranu přírodní a čaj spíše zelený. Kde je nakoupíte nejvýhodněji nebo kde pořídíte nejlevnější kávovary či čajové soupravy, snadno zjistíte na stránkách Letákomat.cz, kam je soustředěno velké množství online slevových letáků ze všech oblastí maloobchodu, včetně potravin, elektra, drogerie nebo nábytku a oděvů. Podívejme se konečně na všechny výhody, které pravidelný šlofík přináší.

1. Vyšší výkonnost, bdělost a dobré motorické schopnosti po celý den

Jistě jste si už všimli, že dopoledne toho uděláte mnohem více než odpoledne, dopoledne se cítíte svěžejší, výkonnější, produktivnější. Je to tím, že odpoledne už je jak mozek, tak svaly zahrnut spoustou vjemů, takže uvítají krátké odpočinutí, kdy se dají znovu „do kupy“ a vrátí vám tu bdělost i motoriku, jakou jste měli dopoledne.

2. Vnímavější smysly a pestřejší kreativita

Nejen noční spánek, ale i odpolední zdřímnutí pomáhá mozku vytvářet nová spojení. To samozřejmě zvyšuje kreativitu a schopnost vnímat podněty mnohem citlivěji, hlouběji. Během spánku mozek dokáže podpořit spojování nesourodých poznatků, což je ten nejlepší předpoklad pro kreativitu.

3. Lepší pracovní paměť a schopnost se rozhodovat

Krátké zdřímnutí vám posílí schopnost řešit problémy, myslet analyticky a bez zkratek způsobených únavou. Posílí se i pracovní paměť, tedy schopnost mozku pracovat na složitých úkolech, pro jejichž řešení musíte umět věnovat pozornost jedné věci, ale zároveň ji v paměti propojili se spoustou dalších věcí, které s problémem souvisejí. Spánkem se posilují synapse a tvoří se nové.


4. Silnější imunita a větší chuť na sex

Zdřímnutí umí v těle uvolnit růstový hormon. Ten posiluje imunitu, pomáhá v obnově tkání, ale při hubnutí, velký vliv má i na libido. Zkoumají se i hypotézy, že odpolední šlofík snižuje riziko srdečních onemocnění. Výsledky jsou zatím více než příznivé.

5. Lepší nálada a větší nadhled

Kdo by se po vyspání necítil lépe, no ne? Může za to hormon serotonin, který reguluje náladu, spánek a chuť k jídlu, dokáže vyvolat pocity pohody a spokojenosti. V bdělosti jeho množství v těle klesá, ale šlofíkem si jej zase dovyrobíte.

6. Omládnete

Dostatek správného spánku se projeví i na pleti, očích, kardiovaskulárním systému, na našem přístupu k životu, prostě na všem, co ve výsledku vede k možnosti cítit se a vypadat mnohem mladší. Proto berte šlofíka jako krátkou a plně zaslouženou dovolenou, kterou se restartujete do druhé poloviny příjemného dne.


Nejčtenější články