Close search

5 vět, které nikdy neříkejte svým dětem. Nepřinesou nic pozitivního

Instagram Zdroj: Instagram

Výchova dětí je složitá věc. Rodiče někdy dělají základní chyby, i když to myslí dobře. Jsou věty, které raději nepoužívejte, protože nepřinesou nic dobrého. Které to jsou?

Všichni známe takové ty věty, které rodiče používají pořád dokola. A některá rodičovská klišé nejsou pro děti moc dobrá. O které věty jde?

MNĚ SE TAKÉ NECHCE Z POSTELE

Opakuje se to každé ráno, dětem se z postele nechce. A v zimním období to bude ještě horší. Dítě fňuká, válí se v postýlce a vy se chcete dostat na jeho stranu. „Mně se také z postele nechce,“ prozradíte to malé tajemství. A dítě vás hned chytne za slovo. „Tak proč vstáváš?“ začne se ptát. Je ráno a vy jste se dostali do problému. Místo toho je lepší děti motivovat. Ukázat jim, že vám se z postele chce, protože nový den přinese velká a hlavně nová dobrodružství. 

V TOMTO OBLEČENÍ DO ŠKOLY NEPŮJDEŠ

Je to těžké, když dítě začne objevovat svůj styl. Vy ho chcete korigovat a říkáte mu, že toto se do školy nehodí. Že nemůže jít v rozervaných džínách, protože vypadá jako bezdomovec. Jenže dítě si hledá svůj styl a svět a vy mu v tom bráníte. Co se stane? Začne revoltovat. Jeho šatník je třeba korigovat, ale ne se stylu oblékání vysmívat. 

VEZMI SI PŘÍKLAD Z PETŘÍKA

Vezmi si příklad ze své sestry, ze svého bratra, ze své sestřenice... To je jedno a to samé klišé. Začali jste své děti srovnávat a říkáte mu, že je horší než druhé dítě. Co vznikne? Nebezpečný pocit méněcennosti. 

JÁ V TVÉM VĚKU...

Já v tvém věku měl samé jedničky. Já v tvém věku už uměl počítat do tisíce. Já v tvém věku už pomáhal otci v obchodě. Jenže od vašeho mládí uplynulo třicet let. A svět se mění. Vy jste zase neuměli na tabletu a neovládali natáčení na kameru. Nepředhazujte dětem své úspěchy s pýchou v hlase. V potomkovi opět vyvoláte pocit méněcennosti. 

Z TEBE NIKDY NIC NEBUDE

Po takové větě už rovnou můžete sdělit, že váš potomek je úplně k ničemu a roste pro šibenici. Co si z toho vaše dítě vezme? Že nemá smysl být a žít. Že je na čase radikálně se změnit a nebo ze světa zmizet. Právě jste svému dítěti naznačili, že nejlepší je zmizet. To jste vážně chtěli?

 

 

 

 

 

 

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu