Close search

45 minut bez kyslíku? Vědci umí "vyrobit" člověka, který to dokáže

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

V souvislosti s úpravou lidské DNA vyvstává mnoho etických otázek. Zatímco vylepšování obličeje a vzhledu dnes považujeme za běžné, vylepšování DNA je diskutabilní i ve vědeckých kruzích. Dokážete si představit, že byste nechali upravit geny například u svého nenarozeného dítěte? A co kdyby mu to pomohlo vyhnout se závažné chorobě?

Fikce, která se brzy může stát realitou

Úpravy genetického kódu uloženého v molekulách DNA se zatím běžně u člověka neprovádějí. Již brzy však otázky s tím spojené budeme muset jako společnost vyřešit. Prostřednictvím revolučního nástroje CRISPR, který se označuje také jako genetické nůžky, umí totiž vědci již od roku 2016 relativně snadno upravovat DNA lidí, zvířat, rostlin i mikroorganismů.

Výzkum vědců z University of California již dokázal u myší vylepšit geny tak, že se zvýšila jejich paměť a inteligence. Když však koncem minulého roku čínský lékař He Jiankui prostřednictvím nástroje CRISPR geneticky upravil nenarozená dvojčata, aby jim zajistil imunitu vůči HIV, odsoudili ho všichni. Ovace nesklidil ani ve vědecké obci.

Zatím totiž není jasné, co všechno může taková genetická úprava přinést. Nejsou známy negativní účinky takového zásahu. Na druhé straně se objevuje čím dál více možností, jak by změny v lidské DNA mohly být užitečné.

Člověk, který dokáže zadržet dech 45 minut?

Americký genetický inženýr a také jeden z řečníků na Future Port Prague Samuel H. Sternberg odhaluje potenciál genetických úprav spolu s objevitelkou nástroje CRISPR Jennifer Doudna v bestselleru A Crack in Creation.

Jednou z možností je dle Sternberga vylepšit krev. Úpravou DNA by mohlo dojít ke zvýšení množství kyslíku, které nese červené krevní barvivo hemoglobin. „Přirozeně hemoglobin nese minimum kyslíku. Kdybychom toto množství zvýšili, zvýšili bychom okamžitě své fyzické schopnosti. Mohli bychom tak také zabránit srdečním infarktům nebo zadržet dech až na dobu 45 minut,“ vysvětluje vědec. Budou z nás vědci dělat v budoucnu superlidi? Kdo ví. Jisté je, že to bude možné.

Co všechno vědci dokážou již nyní? Co umí nástroj CRISPR?

Podívejte se do FOTOGALERIE.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu