Close search

4 tipy jak úspěšně kombinovat podnikání a rodinu

archiv Zdroj: archiv

Ačkoliv se mnozí lidé rozhodnou pro podnikání kvůli vyšší časové flexibilitě, dle průzkumu z roku 2016 tráví každý pátý podnikatel více než 12 hodin denně prací a polovina se byznysu věnuje i o víkendu. Na rodinu jim tak zbývá mnohem méně času, což je však dle odborníků problém. Dobře fungující rodina je totiž jedním z pilířů úspěšného podnikání.

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé rozhodují pro rozjezd podnikání je touha po tom být pánem svého času. Podle výzkumu společnosti EY z roku 2016 ovšem 83 % českých podnikatelů pracuje přesčas, každý pátý více než 12 hodin denně a polovina i o víkendu. Z těchto čísel je jasné, že podnikatelé více času tráví prací než odpočinkem, koníčky a rodinou. Neplatí však, že by se svými blízkými být nechtěli, více než tři čtvrtiny jich tvrdí, že se snaží rozprostřít svůj čas mezi práci a osobní život, to se jim však často nedaří. Dobrá atmosféra v rodině je ovšem dle odborníků pro úspěch byznysu nadmíru důležitá. „Rodina je potřebnou jistotou, představuje jeden z předpokladů úspěšného podnikání. Proto nesmí být v životě upozaděna. Ať už prací, nebo čímkoliv jiným. Její potřeby by tedy podnikatel měl řešit jako první,“ říká Jiří Jemelka. Dle odborníků může podnikatel udělat pro dosažení lepší harmonie mezi pracovním a rodinným životem minimálně několik kroků.

1. Obraťte se na odborníka

Management vlastního času a work-life balance jsou dovednosti, které by měl zvládat každý podnikatel, jinak se vystavuje například riziku syndromu vyhoření či vážným problémům nejen v rodině, ale i firmě. V tomto ohledu by se tedy podnikatel neměl bát obrátit se na odborníka. „Work-life balance je dovednost, ke které má každý člověk své jedinečné zdroje a neexistuje zde univerzální návod pro všechny. Já například spolupracuji s každým klientem tak, že společně hledáme jeho vlastní jedinečnou cestu, která mu umožní být spokojený a užívat si plnohodnotně jak práci, tak volný čas,“ vysvětluje psycholožka Alexandra Hrouzková.

2. Inspirujte se

Na tu správnou cestu v hledání rovnováhy mezi pracovním a osobním životem vás mohou navést též inspirativní příběhy úspěšných podnikatelů, kteří harmonii mezi prací a rodinou nalezli. „Člověk, který bude dobře zvládat podnikání a zároveň i rodinný život, je takový, který má rád lidi, dokáže myslet pozitivně a být sám sobě i rodině psychologem. Důležitý je vzájemný respekt, empatie a ctění takových hodnot, jako je poctivost a pracovitost,“ míní Jaroslava Valová - vítězka ankety TOP ženy Česka 2017 v kategorii byznys.

3. Ujasněte si priority a stanovte si limity

Harmonie mezi prací a rodinou tedy pro každého člověka může vypadat jinak, přesto existují rady, jež fungují i obecněji. „V prvé řadě si člověk musí ujasnit své hodnoty a priority a zaujmout sám pro sebe srozumitelný postoj k tomu, jakým způsobem a nakolik chce práci s volným časem slaďovat. Podle toho pak může začít zavádět do svého života nové návyky a ty postupně kultivovat. V první fázi může být nápomocné stanovit si limity: například, že od určité hodiny již nebude zvedat pracovní telefon a vyřizovat e-maily nebo že se bude svému podnikání intenzivně věnovat třeba čtyři dny v týdnu a zbylé tři si vyhradí jen pro rodinu a pro sebe,“ radí Alexandra Hrouzková.

4. Zapojte rodinu přímo do podnikání

Pokud vám i přes veškeré snažení volno pro trávení času s rodinou nadále chybí, je další možností zkusit své blízké aktivně zapojit do samotného podnikání. Rodinné podniky jsou v tuzemsku i ve světě čím dál úspěšnější, těší se vysoké důvěře zákazníků a v současnosti jim nahrává i trend nakupování u alternativních výrobců či lokálních producentů. „Zapojení rodiny do společného projektu může velmi dobře fungovat, je však potřeba, aby byl jasně a srozumitelně formulován záměr a cíl, aby byly přiměřeně rozdělené kompetence a zodpovědnost a existoval srozumitelný systém odměňování,“ říká Alexandra Hrouzková. Její zkušenost potvrzuje též Jaroslava Valová: „I v naší firmě a rodině zafungovala společná práce, z níž jsme se mohli společně radovat. Samozřejmě byla důležitá také společná zábava. Odměnou je pak pevná rodina, která je oporou při případných těžkostech v podnikání i v obtížných životních situacích.“


 

Nejčtenější články