Close search

30. výročí útoku na Moniku Selešovou: Tenistku pobodal fanoušek Steffi Grafové, dostal podmínku

Wikimedia Commons/Stacey Warnke, CC BY-SA 2.0 Zdroj: Wikimedia Commons/Stacey Warnke, CC BY-SA 2.0

Monika Selešová byla ve věku 19 let jednou z nejlepších tenistek své doby. Jenže 30. dubna 1993 se k ní v průběhu zápasu na Hamburg Open dostal jistý Gunter Parche a v ruce držel nůž…

Gunter Parche byl popisován jako duševně nevyrovnaný samotář. Později tvrdil, že se Selešovou snažil pouze zranit, nechtěl ji zabít. Tenistce ale větší šrámy způsobil na duši.

Útok na Moniku Selešovou

V roce 1990 se Selešová stala nejmladší ženou, která vyhrála French Open, ve finále porazila tehdejší světovou jedničku Steffi Grafovou. Jako jedna z prvních hráček doprovázela údery hlasitými zvukovými projevy. Ve Wimbledonu inspirovala zavedení měřiče, který jí zjistil hladinu intenzity zvuku 92,3 decibelů, což odpovídá policejní píšťalce.

Mladičká hvězda měla v kapse osm grandslamových titulů a byla světovou jedničkou. A to se nelíbilo osmatřicetiletému Gunterovi, který byl fanouškem Steffi Grafové. Dne 30. dubna 1993 seděla tehdy 19letá Selešová na židli u kurtu během střídání v zápase proti Magdaleně Maleevové. Gunter se naklonil přes plot a mezi lopatky jí zabodl nůž.

Okamžitě ho zadržela ochranka a zraněná tenistka byla převezena do nemocnice. Vyléčila se ale pouze ze svých fyzických zranění, hluboké emocionální jizvy v ní zůstaly navždy. A následující dva roky se neobjevila na kurtu mezi profesionálními hráčkami.

Konec kariéry Moniky Selešové

Soud s Gunterem nakrknul snad celý sportovní svět. V říjnu 1993 totiž za těžké ublížení na zdraví dostal pouze dvouletý podmíněný trest. I když žalobci dosáhli obnovu procesu, o dva roky později byla podmínka potvrzena.

Selešová se pak vrátila na kurt, ale už nedokázala navázat na slibně rozběhnutou kariéru. V srpnu 1995 sice vyhrála Canadian Open, jenže o pár týdnů později ji ve finále US Open porazila právě Steffi Grafová. Od roku 2003, kdy si zranila nohu, hrála už jen sporadicky. A o pět let později Monika Selešová oficiálně odešla do důchodu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Monika Selešová
History.com: Tennis star Monica Seles stabbed

Nejčtenější články