Close search

3 tipy, jak si bezpečně uložit peníze

www.moneta.cz Zdroj: www.moneta.cz

Je důležité mít úspory uložené na bezpečném místě, které je alespoň částečně ochrání před inflací a znehodnocením. Kam uložit peníze v dobách blížící se krize a vyhnout se při tom rizikovým investicím?

Spořicí účet nebo stavební spoření?

Necháváte peníze ladem ležet na běžném účtu? Před inflací vaše úspory částečně ochrání i spořicí účet. Úroková sazba se sice pohybuje kolem 1 %, na druhou stranu máte peníze kdykoli k dispozici a nejste ničím vázáni. Snadno si ho zařídíte online a některé banky nabízejí jeho vedení zcela zdarma. Zvláštním typem spořicího účtu je terminovaný vklad, který si sjednáte s pevnou úrokovou sazbou na předem stanovenou dobu, ať už na jeden měsíc nebo celý rok.

Pokud jste si jistí, že během příštích 6 let nebudete své úspory potřebovat, nejvýhodnější variantou je stavební spoření. Je s ním spojená státní podpora a často i možnost získat u banky výhodnější úvěr na vlastní bydlení nebo rekonstrukci. Na rozdíl od spořícího účtu má výkonnější úrokovou sazbu, která převyšuje míru inflace a vaše úspory tak budou mnohem lépe zhodnocené.

Vzácné kovy a kameny drží hodnotu

Sázkou na jistotu jsou od pradávna drahé kovy a kameny. Cena zlata, diamantů a dalších podobných komodit byla vždy stabilní i v dobách krize. Jedná se o opravdu bezpečné investice, které mají výjimečnou návratnost a dobrou likviditu po celém světě. Drahé kameny nakupujte jen od prodejců, kteří nabízejí diamanty s certifikáty GIA, IGI nebo ČGL. Vedle zlata nebo platiny se v dnešní době vyplatí investovat také do stříbra, u kterého lze očekávat prudký nárůst ceny. Vzhledem k jeho hojnému využití ve výrobě baterií do elektromobilů se mu už dnes přezdívá ropa budoucnosti.

Když chcete, aby úspory vydělávaly

Máte-li k dispozici vyšší finanční obnos, zajímavou alternativou jsou dluhopisy. Oproti akciím jsou méně rizikové a nabízejí velmi dobré zhodnocení v kratším časovém horizontu. Investice do dluhopisů si však žádá nejen vysoké částky, ale také čas. Vhodné je proto využít podílových fondů, jejichž správu nabízí celá řada tuzemských bank. Peníze zde můžete vložit do dluhopisů i akcií. Ušetří vám to čas a vaše úspory budou vydělávat samy.

Nejčtenější články