Close search

13 věcí, které dělají úspěšní lidé před usnutím

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

To, co děláte těsně před usnutím, ovlivňuje vaši spokojenost a úspěch víc, než možná tušíte. Tělo i mysl se podle toho naladí do dalšího dne. A pokud usnete s hlavou na klávesnici nebo po hádce s partnerem, vězte, že následující ráno bude na odpis. Co dělají nejúspěšnější lidé světa, než se zavrtají pod peřinu?

1. Čtou

Třeba americký prezident Barack Obama nebo Bill Gates jsou pověstní tím, že si vždy před usnutím vyhradí půlhodinku k tomu, aby otevřeli knihu. A nejsou sami. Řada úspěšných byznysmenů dodržuje podobný rituál. A někteří si dokonce čtení před spaním zapisují do diáře jako pracovní schůzky!

„Tento čas si nerezervují jen pro čtení o byznysových záležitostech,“ řekl Michael Kerr, přednášející v oblasti byznysu a autor publikací. „Mnoho úspěšných lidí v nich nachází hodnotu prohlížečů plných informací od různých zdrojů a věří, že jim to pomáhá být kreativnější a vášnivější,“ dodal.

2. Odpoutávají se od práce

Ani úspěšní podnikatelé horlivě nekontrolují svou e-mailovou schránku každých pět minut denně. A před spaním si od práce dávají oraz. Poučili se totiž z publikovaných studií, které říkají, že pracovat krátce před usnutím narušuje kvalitu spánku. Proto by postel měla být jen svatyní odpočinku a sexu.

3. Dělají, že internet neexistuje

O tom, že záření z obrazovek narušuje spánkový rytmus, jste již jistě slyšeli. Modré záření z telefonů totiž tělo vnímá jako to sluneční, a je tak pomatené, zda je den, nebo noc. Nedá proto signál k produkci spánkového hormonu melatoninu. Což může vést nejen k problémů se spánkem, ale i se zrakem, nebo dokonce k tvorbě nádorů či depresi.

4. Sepisují seznam věcí, které je třeba udělat

„Vyčistit svou mysl pro dobrý noční spánek je zásadní pro mnoho úspěšných lidí,“ uvedl Kerr. „Chvíli před usnutím tak věnují tvorbě seznamu s položkami, kterými se nevyhnutelně musí zabývat následující den, takže nemají hlavu plnou myšlenek během noci.“

5. Tráví čas s rodinou

Sejít se u snídaně může být pro rodinné členy nepředstavitelné kvůli různým časovým harmonogramům. Ovšem najít si chvilku před spaním zní jako uskutečnitelný plán. To proto, že v tuto denní dobu už většina blízkých nemá co na práci. Využívají toho nejúspěšnější persony světa.

6. Jdou na procházku

Například Joel Gascoigne, spoluzakladatel a výkonný ředitel úspěšné marketingové sítě Buffer, si dává dvacetiminutovku na čerstvém vzduchu každý den. „Je to perioda zklidnění, během které zhodnotím svůj den, přemýšlím o větších výzvách, postupně přestávám myslet na práci, až se dostaví únava,“ napsal na blog.

Pohyb před spaním se v mnoha studiích ukázal jako kontraproduktivní. Tělo je nabité energií, a tak se kvalita spánku zhoršuje. Zjištění z roku 2013 tyto závěry však vyvrací – podle něj cvičení (a to dokonce to noční) pomáhá k tomu, abyste spali dobře.

7. Vzpomínají na hezké věci z uplynulého dne

Důvody jsou přesvědčivé – myšlení na negativní momenty vyvolává zbytečný stres. V opačném případě nebudete ztrácet elán a chuť vrhat se do věcí po hlavě (dokonce do těch, které nevypadají jednoduše). Díky připomenutí hezkých a úspěšných chvil zůstanete motivovaní a dobře naladění.

8. Umí vypnout

Myšlenky se pomalu rozpouští, napětí uvolňuje a do vaší mysli se pomalu vkrádá blažený klid a mír… To jsou přesně ty chvíle, které potřebujete k plnohodnotnému, energickému životu. Najděte si svou oázu pohody. Naložte se do vany, poslouchejte oblíbenou muziku, dopřejte si masáž… Poslouchejte svoje chtíče.

9. Kreslí si své úspěchy

Má se to podobně jako s myšlenkami na hezké momenty dne. Připomínky úspěchů probouzí motivaci do dalších činů a jsou skvělou prevencí proti upadnutí do nečinnosti, nebo dokonce deprese.

10. Meditují

Stačí deset minut před spánkem a mysl se bude cítit osvěžená. Meditací ji zbavíte negativních myšlenek a připravíte prostor pro ty nové.

11. Spí tolik, kolik potřebují

Zůstat vzhůru dlouho do noci a ráno nadávat budíku, že nezazvonil – to je dle nejúspěšnějších lidí světa jeden z nejhorších zlozvyků. Klíčem k podařenému dni je kvalitní odpočinek. Jak ho dosáhnout?

Jděte na to opačně. Namísto ulehnutí ve dvě ráno a spaní do desíti si stanovte, v kolik potřebujete vstát. Od této doby odpočítejte počet hodin spánku, po kterých se cítíte osvěžení. Nakonec si nastavte budíka, který vám připomene, že máte jít včas do postele.

12. Mají hygienické návyky

Pravidelné čištění zubů nebo kartáčování vlasů před ulehnutím funguje podobně jako upomínka v telefonu – připomenou vám, že máte jít na kutě. Vytvořte si ten svůj. Může to být namazání rukou, péče o pleť nebo převléknutí do pyžama.

13. Odmítnou dobrý ročník

Po pár sklenkách sice usnete i ve stoje, kvalitní spánek vám alkohol ale nedopřeje. Proto odborníci doporučují se alkoholu před spánkem úplně vyhnout. Zatímco usnadňuje usínání, nepustí vás do hlubších, regeneračních fází spánku.

Nejčtenější články