Close search

10 snadných gest, díky kterým budete mít pevný a stabilní vztah se svým přítelem či kamarádkou!

Bustle.com Zdroj: Bustle.com

Se vztahy je to jako s okrasnou zahradou. Pokud se o ni nestaráme, brzy nám zaroste a její krása zanikne. A stejně tak vztahy intimní či přátelské. Zanedbané se brzy rozpadají. Pokud si tedy chcete udržet cenná přátelství nebo jedinečného partnera, dělejte těchto 10 věcí.

1. Buďte pozitivní

Povzbuzujte svoje blízké a nebuďte bručoun. „Zkuste vytvořit převahu pozitivních reakcí nad těmi negativními ve svých vztazích,“ radí certifikovaný sociální poradce Carl Sheperis z Univerzity ve Phoenixu. Také hledejte v lidech to dobré a toho si važte.  

 

2. Dokažte, že umíte milovat

I přestože si nepotrpíte na doteky a vyjadřování emocí, svým nejbližším čas od času projevte, jak moc je máte rádi. Váš vzájemný vztah to jenom posílí. 

 

3. Rozmyslete si případnou hádku

Každou hádku nemusíte vyhrát. Zeptejte se sami sebe, zda konfliktem něčeho dosáhnete. Někdy je moudřejší ustoupit.

 

4. Nepodceňujte vlastní potřeby

„Vědět, kým jsme, představuje první krok k úspěšnému vztahu,“ řekl Sheperis. „Udělejte si chvíli pro sebe, zjistěte, co od vztahu vyžadujete, a vymyslete způsob, jak o svých potřebách povědět ostatním. Pokud nedokážete své potřeby vyjádřit, s největší pravděpodobností budete opakovat staré vzorce.“

 

5. Udržujte pravidelný kontakt

Udělejte si čas na ty, kteří jsou pro vás důležití. Dejte jim slib a upište se pravidelným setkáváním. Takovýto závazek napoví, jak moc vám na nich záleží. 

 

6. Buďte dobrý posluchač

Vztah je hlavně o duševní souznění dvou lidí. Aby kouzlo nevyprchalo, musí se obě strany snažit stejně a přinášet do vztahu otevřenost. Ventilujte beze strachu své pocity, a zároveň naslouchejte.

 

7. Nechte občas telefon v kapse

Nejen že je to neslušné, ale jen těžko se dokážete soustředit, co váš přítel či kamarádka říká, pokud budete neustále kontrolovat zprávy a aktuální dění na mobilu. Potvrzuje to i studie z časopisu Computers in Human Behavior. Časté kontrolování telefonu a sociálních sítí vede ke vztahové nespokojenosti. 

 

8. Nečekejte, až vám zavolá

Máte rádi společně strávený čas? Nečekejte, až se vám ozve a jednoduše zavolejte! „Berte touhu po setkání jako motivaci, ne jako kalkul toho, kdo by měl zavolat první nebo kdo je na řadě,“ konstatovala psycholožka Jeanette Raymond. Hry s otálením nechte středoškolákům.

 

9. Buďte sami sebou

„Nikdy se nepřetvařujte,“ radí Raymond. „Pokud se vám něco nelíbí nebo se vám do něčeho nechce, zůstaňte otevření a upřímní – povzbudíte tím druhého člověka k tomu, aby se choval stejně.“

 

10. Vždy něco jedinečného

„Zažijte něco, co jste dosud nezažili!“ vzkazují vědci. Podle studie časopisu Journal of Personality and Social Psychology jsou mnohem spokojenější lidé ve vztahu, kteří se neustále pouštějí do nových, netradičních až šílených věcí. Tak se nebojte riskovat!

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu