Close search

10 nejznámějších citátů Václava Havla, které ani po tolika letech neztrácejí na pravdivosti

facebook.com Zdroj: facebook.com

Nejenom československý a český prezident, ale především velká osobnost, kterou uznával celý svět. Disident, ale i politik a kritik komunismu, který hrozně rád psal divadelní hry. Připomeňme si ho proto prostřednictvím jeho vlastních slov a citátů.

1. Žádám vás snažně, abyste nepodpořili ty, kteří vám slibují, že všechno vyřeší za vás. Takoví lidé chtějí, abyste jen mlčeli, poslouchali a drželi krok. Žádám vás snažně, abyste nepodpořili ty, kteří mají diktátorské sklony, příliš často mění názory, nejsou schopni se domluvit s jinými, nabízejí různá dobrodružná, nepromyšlená a neodpovědná řešení a kteří by se nejraději vrátili k centralistickému řízení všech našich společných věcí.  - Václav Havel o volbách, Československá televize 2. června 1992 - 

2. Lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku je přesně tím, co otevírá dveře zlu.

3. Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovídám: o republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice hospodářsky prosperující a zároveň sociálně spravedlivé, zkrátka o republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. O republice všestranně vzdělaných lidí, protože bez nich nelze řešit žádný z našich problémů – lidských, ekonomických, ekologických, sociálních a politických.

4. Co ještě včera chápalo společenské vědomí jako neslušné, to dnes běžně omlouvá, aby to zítra zřejmě přijímalo jako přirozené a pozítří možná dokonce jako příklad slušnosti.

5. Porozumět si neznamená přizpůsobit se jedni druhým, ale pochopit navzájem svou identitu.

6. Mezi intencemi posttotalitního systému a intencemi života zeje propast: zatímco život směřuje k pluralitě, k pestrobarevnosti, k nezávislé sebekonstituci a sebeorganizaci, prostě k naplnění své svobody, posttotalitní systém vyžaduje naopak monolitičnost, uniformitu, disciplínu. – v Moci bezmocných

7. Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatímco těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.

8. Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!

9. Mír neohrožují zbraně jako takové, ale lidé, kteří je konstruují, instalují a jsou ochotni je použít.

10. Nikdy nesmíte posuzovat situaci podle toho, kolik lidí oslavuje vítězství, ale jedině podle toho, kolik jich je ochotno za ně bojovat.

Nejčtenější články