Close search

10 nejhorších vět, kterými lidé začínají konverzaci. Jak na ně reagovat co nejlépe?

Unsplash Zdroj: Unsplash

Profesorka Gina Barreca posbírala pro magazín Psychology Today 10 nejhorších vět, kterými lidé začínají konverzaci. Nabízí ale také řešení, jak si s tím poradit.

Gina Barreca je profesorkou anglické literatury na University of Connecticut a jakákoli zmínka o ní začíná konstatováním, že je chytrá a zábavná. Její výběr nejhorších otvíráků konverzací, který publikovala na webu Psychologytoday.com, tomu odpovídá.

10 nejhorších začátků konverzace

1. „Měli bychom si promluvit, opravdu."

2. „Sedíš?“

3. „Podle mého skromného názoru...

4. „Bez urážky, ale...“

5. „Podívej, je tu něco, co bys měla vědět.“

6. „Měla bych tě varovat: Řeknu něco, co se ti nebude líbit.“

7. „Hej, jsem jen upřímná.“

8. „Jen já mám odvahu na to, abych ti řekla, co si všichni povídají za tvými zády.“

9. „Při vší úctě...“

10. „Už dlouho jsem přemýšlela o něčem, co jsi o mi řekl, a i když si to možná nepamatuješ, od té doby mi to vadí.“

Jak (ne)začínat konverzaci

Při psaní této desítky mě bolí břicho. Vzbuzuje ve mně tolik úzkosti... a to nejsem jemná květina. I když zesměšňuji tyto příšerné fráze tím, že je skládám na sebe, ve snaze snížit jejich sílu, štípou mě do prstů, kdykoliv se dotknu klávesnice,“ píše Gina Barreca.

Chcete vyděsit svého posluchače, aby se mu zkrátil dech, rozšířily zorničky a zrychlil tep? Důvěrně blahosklonným tónem hlasu začněte větou: „Ne, že by to byla moje věc, ale…“ A uvidíte, jak mu z tváře mizí barva. Tyto rétorické zbraně prý nejvíc využívají narcisté, zkušení manipulátoři a pasivně agresivní typy.

Konverzace začínající slovy „Opravdu si potřebujeme promluvit“ podle Giny nikdy nekončila objetím a polibkem. Vy jste tou osobou, která je vystavena nebezpečí, a ti, kteří to na vás takto vybalili, mají situaci pod kontrolou. A jak s tím naložit? Když už se dostanete do osidel člověka, který na vás takto verbálně zaútočí, zkuste převzít otěže. Jednoduchá reakce typu „Neštvi mě. Můžeme přejít k tomu důležitému?" je upřímná a přímá. Zkracuje jalovou debatu a omezuje drama, které by z toho mohlo vykvést.

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: The 10 Worst Things People Say at the Start of Conversations

Nejčtenější články