Close search

10 kontroverzních citátů Charlese Bukowského. V čem měl tento vulgární velikán světové literatury pravdu?

fdb.cz Zdroj: fdb.cz

Charles Bukowski se proslavil především svým svéhlavým, neotřelým až mnohdy vulgárním stylem psaní. Dodnes je považován za velkého a schopného autora a jméno jeho hlavního hrdiny Henryho Chinaskiho inspirovalo kluky ze slavné české kapely Chinaski. Jak viděl tehdejší a potažmo i dnešní svět a v čem měl pravdu?

1. Rozdíl mezi demokracií a diktaturou je v tom, že v demokracii nejdřív volíte a pak posloucháte rozkazy, zatímco v diktatuře neztrácíte s volbami čas.

2. Necítit bolest neznamená necítit už nic, každá z našich radostí je smlouva s ďáblem.

3. Doprčic, copak může být někdo odvázanej z toho, že se každý den v půl sedmý probudí drnčením budíku, vyskočí z postele, obleče se, násilím se nakrmí, vysere, vychčije, vyčistí si zuby a pak bojuje se silničním provozem, aby se dostal na místo, kde v podstatě vydělává hromadu prachů pro někoho jiného a ještě se po něm chce, aby byl vděčný za to, že dostal šanci to dělat.

4. Kristebože, všude byly nějaký ženský a víc než polovina z nich vypadala dobře na šoustačku, ale nic se s tím nedalo dělat - můžete se na ně jen dívat. Kdo kdy vynalezl tak hnusnej podvod?

5. Mít pohlavní styk znamená kopat smrt do prdele a při tom si zpívat.

6. Alkohol je asi jedna z největších věcí, které se kdy na zemi zrodily - kromě mě. Alkohol mi dovoluje být tím hrdinou, který si vykračuje prostorem a časem a provádí všechno, po čem touží. Takže ho mám rád... jo.

7. Nejlepší lidi jsou ti, které nikdy nepotkáte.

8. Když chcete zachránit svět, musíte zachraňovat lidi po jednom, cokoliv jiného je buď romantickej úlet, anebo politika.

9. Láska je dobrá pro ty, co jsou schopni zvládnout to psychický přetížení. Je to, jako když se snažíš přenýst plnou popelnici na zádech přes valící se řeku chcanek...

10....Čekali jsme a čekali. Všichni. Nevěděl snad ten psychiatr, že čekání je jedna z věcí, které dohánějí lidi k šílenství?

 

Nejčtenější články