Zázrak v medicíně: Vědci vynalezli kapky, které samy dokáží vyléčit náš zrak. Na jakém principu fungují?

24. Července 2018
Editor EL
Vadami zraku dnes trpí čím dál více lidí, vědci proto hledají revoluční způsoby, jak lidský zrak ochránit.
Zdroj Pixabay.com
Zdá se to skoro nemožné, ale v blízké budoucnosti už lidé nejspíše nebudou muset nosit brýle či kontaktní čočky. Vědci z Bar-Ilanovy univerzity v Izraeli totiž vyvinuli revoluční kapky do očí, které umí léčit poškozenou rohovku a zlepšují zrak.

Nové kapky si poradí jak s krátkozrakostí, tak dalekozrakostí, tvrdí autoři vynálezu, kteří k léčbě zraku využili nanotechnologie. Roztok, který vytvořili, obsahuje syntetické nanočástice.

Kapky byly zatím úspěšně testovány na živých prasatech a podle vyjádření oftalmologa Davida Smadji jim dokázaly opravit poškozenou rohovku.

Klinické testy na lidech proběhnou již v tomto roce, vědci se chtějí ujistit, že kapky skutečně zbaví lidí potřeby nosit brýle. Tým z Bar-Ilanovy univerzity je přesvědčen, že jejich kapky dokáží nejen opravit poškozenou rohovku, ale též napravit nejrůznější vady zraku. Nahradí dokonce i multifokální čočky, neboť umožní lidem zaostřit zrak na různě vzdálené předměty.

V praxi to bude probíhat tak, pacient si spustí aplikaci na mobilu, která mu změří zrak a vytvoří laserový vzorec. Tento vzorec se pak “otiskne” na povrch oční rohovky. 

Zatím není známo, jak často bude třeba oční kapky aplikovat, než dojde k nápravě zraku, a kolik budou stát.

Co všechno na vás prozradí vaše barva očí? Budete koukat

Zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů, a vědci proto dál hledají způsob, jak jej zlepšovat a chránit. Krátkozrakost se ve světě nyní rozmáhá jak epidemie a podle australských vědců bude více než jedné miliardě lidí na světě v roce 2050 hrozit riziko slepoty.

Kromě vývoje nanokapek také probíhá výzkum, který má za cíl zjistit, zda kmenové buňky jsou s to účinně léčit degeneraci zraku. Ocumetics Technology Corporation pracuje na bionickém oku, které by předcházelo šedému zákalu a zostřilo lidem zrak za hranici 20/20 vidění, což je v současnosti ideální zrak. S tímto výzkumem se tak víc a víc přibližujeme ke světu vylepšených lidí.

Komentáře