Víte, proč se vám stále nedaří zhubnout? Může za to váš mozek

28. Července 2018
Editor EL
Víte, proč se vám nedaří zhubnout? Může za to váš mozek!
Zdroj archiv
Asi každý, kdo někdy zkoušet zhubnout, ví, co prožívají lidí s nadváhou nebo obezitou během hubnutí. Mají neovladatelné chutě na něco zakázaného a na každém kroku je pronásleduje nepřekonatelný hlad. Vědci už ví proč! Hubnoucí lidé totiž bojují se silným nepřítelem a tím je jejich vlastní mozek.

Lidský mozek je přirozeně naprogramovaný proti hubnutí. Snaží se tělo udržovat pořád na stejné váze, a k naší smůle dokonce na té nejvyšší, které během minulosti tělo dosáhlo. Potvrzuje to i fakt, že kdykoli se snažíme zhubnout, náš mozek začne protestovat a my máte akorát větší a větší hlad.

„Tělo se chce neustále vracet k nejvyšší dosažené hmotnosti a mozek baží po endorfinech, které se vyplavují při konzumaci nám libého jídla. Samozřejmě dobrou prevencí je předcházet hladu. A to jednak dostatečným příjmem bílkovin a jednak relativně krátkými intervaly mezi jídly – mluvíme o asi třech hodinách,“ vysvětluje známá obezitoložka doktorka Dita Pichlerová.

Důležitým faktorem je také dostatečná hydratace. „Pak nesmíme opomenout, že tytéž endorfiny se vyplavují i při sportu. Nicméně to je poněkud hůře dosažitelná hladina než při konzumaci vepřo knedlo zela,“ dodává doktorka Pichlerová.

Centrum hladu a centrum odměny

Touhy po jídle a nezvladatelné chutě řídí jednotlivé části mozku. Pro nás je důležité tzv. centrum hladu a centrum odměny. Centrum hladu aktivuje specifické neurony a ty vyvolávají nebo naopak utlumují pocit hladu. Centrum odměny zodpovídá za pocit uspokojení či odměny. A právě pro většinu z nás je odměnou naše oblíbené jídlo.

Zázrak v medicíně: Vědci vynalezli kapky, které samy dokáží vyléčit náš zrak. Na jakém principu fungují?

Pokud tedy jíme nebo jen přemýšlíme o jídle, kde je bohaté na cukry, tuky nebo sůl stimuluje náš mozek libé pocity, které nás vedou k touze po odměně - jídle. „Pacienti často přichází se žádostí – udělejte mi něco s hlavou. Míní tím, že mají výborné znalosti o dietním režimu, ale cosi jim brání tyto své znalosti dodržet. Prostě emoce jsou silnější než ‚rozum‘. Právě nezvladatelné chutě jsou největší překážkou dlouhodobého dodržování redukčního režimu. V horizontu dní by to snad ještě nebyl takový problém, ale časem je chuť na oblíbené jídlo dožene a dopřejí si ho pak ve větším než malém množství,“ popisuje své zkušenosti doktorka Dita Pichlerová.

Pokud si přesto nedokážete pomoc a chuť nebo hlad vás ovládne, můžete sáhnout po moderní medicíně! „Vítáme nové léky, které mají potenciál bažení po jídle zmírnit. Lidé s nadváhou nebo obezitou, kteří obtížně kontrolují chutě vlastní vůlí, dokáží s podporou léků hubnout daleko více než bez nich. Předepsat je dnes může v podstatě každý lékař. Obézní by tak měl spolupracovat nejen s nutričním specialistou nebo obezitologem, případně psychologem, ale především se svým praktickým lékařem nebo internistou,“ doporučuje Pichlerová.

A můžeme se vůbec zbavit obezity natrvalo? „Boj s chutěmi a touhou po jídle je celoživotní, ale je pravdou, že návyky se dají po určité době upravit do rozumné normy a oblíbenou pochoutku si pak dopřát jen občas,“ uzavírá známá lékařka.

Komentáře