Suchý únor začal: Lepší spánek, kila dole a dalších osm benefitů, které vám přinese měsíc bez alkoholu

2. Února 2019
Kateřina Horáková
Suchý únor znamená měsíc abstinence. Co vám to může přinést?
Zdroj 20th Century Fox
Už několik let probíhá výzva s oficiálním názvem Suchej únor. Spočívá v tom, že na celý měsíc úplně vynecháte alkohol. Není tajemstvím, že pro Čechy je pivo běžnější než voda, a proto malá pauza neuškodí nikomu z nás. Pokud váháte, zda se do akce také zapojit, možná vás přesvědčí deset zdravotních výhod, které vám měsíční abstinence přinese.

Všichni to známe; chceme si dát pauzu od alkoholu, ale hned při prvním setkání s přáteli to začne. „Proč nepiješ?“ „Ty jsi těhotná?“ „Stejně se k tomu zase vrátíš.“ „To si fakt nedáš aspoň malé pivo?“ Všetečné otázky se na abstinenta valí ze všech stran, protože Češi jsou prostě pijáci.

Faktem ale je, že už 4 týdny bez alkoholu udělají s naším tělem divy. Nemusíte být zrovna alkoholik, abyste po vysazení drinků fyzicky i psychicky pocítili zásadní změny k lepšímu. Na následujících deset benefitů se můžete těšit, pokud se zapojíte do tzv. Suchého února…

1. Lepší spánek

Když jdete spát opilí, v podstatě se nejedná o normální spánek, ale o jakési alkoholové kóma. Tělo se během něj snaží odbourat alkohol a na další regeneraci už mu nezbývá čas. Bez pití budete spát lépe a budete se budit svěží.

2. Úbytek na váze

Máte pivní bachor? Dá tedy rozum, že když odstraníte pivo, zmizí i nevzhledné panděro. Zároveň vám splaskne obličej a také zmizí zarudnutí a suchost pokožky, na které jste den po večírku zvyklí.

3. Více energie

Organismus, který se nemusí vypořádávat s alkoholem a dobře spí, je organismus, který má více energie. Bez kocovin budete funkčnější a budete mít více času vymýšlet a rozjíždět nové projekty.

Ranní ptáče dál nedoskáče! Vědci přišli se šokujícím objevem! Brzké vstávání může za alkoholismus, cukrovku či obezitu

4. Méně depresí

Určitě jste si všimli propadu nálady, který spolu s opicí často nastává. Alkohol totiž v našem mozku snižuje hladinu „hormonu štěstí“ serotoninu.

5. Méně studu

I to je významný benefit nepití. Žádné ranní zjišťování, co jste zase včera předváděli, co jste komu napsali, s kým se pohádali, komu nepatřičně vyznali lásku. Abstinenti vědí, co dělají, a ovládají se. Opilci nikoliv.

6. Bystřejší mysl a lepší paměť

Podle některých studií se dokáže naše paměť zhoršená kvůli nadměrnému pití vrátit k normálu a fungovat lépe už po dvou týdnech abstinence. Bez mozku ponořeného v lihu vám půjde snáze učení se novým věcem, budete kreativnější.

7. Zdravější játra

Játra mají v našem těle mnoho funkcí, většina z nich souvisí s metabolismem a detoxikací. Každá dávka alkoholu je poškozuje. Pokud jim dopřejete oddech, zregenerují se a budou vám lépe sloužit.

8. Více svalů

Lidé, kteří se dřou v posilovně v touze po vyrýsované postavě, by alkohol měli vypustit úplně, a to ne jen na měsíc. Bez něj se vám svalová hmota bude nabírat výrazně lépe. Navíc váš postup nebudou zpomalovat nezdravé půlnoční a kocovinové svačinky ve fast foodech.

9. Lepší krevní cukr a cholesterol

Alkohol hladinu cukru v krvi a cholesterolu ve vašem těle zvyšuje, což je nebezpečné především z dlouhodobého hlediska.

10. Více peněz

I to je bezpochyby výhoda nepití. Pokud jste zvyklí zajít na pár piv nebo skleniček vína každý den, nebo i třeba jen obden, asi si sami dokážete spočítat, kolik za pouhé 4 týdny ušetříte. A teď si představte, že by to byl celý rok!

Komentáře